Viharedzett arcú, éber tekintetű férfi, aki nincs híján a fegyvereknek, s ruházata sok utazástól viseletes. Papsajt Ászok, a fogadós Vándornak szólítja, s azt mondja: ő egy Kósza, egyike a vándorló északi embereknek, a dúnadánoknak.
Elessar
Miután apját, Arathorn-t megölték a hegyi trollok, az anyja, Gilraen az Estel (a tünde szó jelentése: remény) nevet adta a gyermeknek, hogy eltitkolja valódi kilétét. Az óvatosságra szükség volt, mert Szauron kémei már régóta keresték a dúnadánok királyainak leszármazottját. Gilraen Völgyzugolyba vitte fiát. A gyermeket maga Elrond nagyúr nevelte fel. Amikor az ifjú húszesztendős lett, Elrondtól megtudta valódi nevét, s átvehette örökségét, Barahir Gyűrűjét (lásd lentebb) és Elendil kardjának, Narsilnak darabjait. Elrond nagyúr kiváló nevelésének köszönhetően az évek sorn bölcs, megfontolt fiatalember és képzett harcos vált belőle. Középfölde legjobb nyomolvasói közé tartozott. Thorongil álnéven több úr seregében szolgált a Mordor elleni csatákban.
Esthajnalcsillag
Arwen Undomiellel egy mezőn kószálva találkozott, s azonnal beleszeretett Elrond szépséges lányába. De a leány a hosszú életű tünde nép sarja, Aragorn pedig halandó ember, ezért szörnyű döntés vár rájuk, ha közösen szeretnék leélni életüket.
Felszerelés
Az újjákovácsolt kard. A Kardot, amellyel Isildur levágta a Sötét Úr kezéről az Egy Gyűrűt a Másodkor végét jelentő csatában, Narsilnak nevezték. Szilánkjait sokáig Völgyzugolyban őrizték, ám most újjákovácsolták, anyagából létrehozták Andurilt, a Nyugat Lángját. A tünde kovácsok remekművét hét csillag, a nap és a hold képe díszíti, pengéjébe rúnákat véstek.
Barahir gyűrűjét, Félkezű Beren házának örökségét hordja az ujján. Ez két kígyót ábrázol egy nagy smaragd köré fonódva.
Brego
Stille nu, faeste…Hwaet nemnath the?
Jól van, nyugalom…hogy hívnak téged?
Pompás pej mén, túlélte a Vas folyó gázlójánál lezajlott csatát, amelynek során gazdája, Théodred nagyúr megsebesült. A csata után visszatért Edoras istállóiba. Vad volt, senkit sem tűrt meg a közelében- egészen addig, amíg Aragorn le nem csillapította a rohírok és tündék nyelvén. A lovat Rohan második legnagyobb királyának tiszteletére nevezték el Bregonak.
A Palantír
Szauron iszonyatos látomást bocsát Aragorn szemére: a majdani király azt látja, hogy szerelme, ki önként lemondott a halhatatlanságról, sápadtan és élettelenül fekszik. A Hajnalcsillag, a csillámló ékszer, melyet Arwen szerelme zálogául adott Aragornnak, darabokra törik.
Aragorn
Adatai
Név: Aragorn ,II.
Angol név: Aragorn
Nemzetség: dúnadán
Idő: Hk. 2931 márc. 1. - Nk. 120
Név jelentése: ismeretlen, de az "Ara" előtag jelentése király, úr
Egyéb nevek: Elessar, Tündekő, Kósza, Telcontar, Isildur Örököse, Újító, Hosszúléptű, Sebes Léptű, Vándor
Dúnadán, az Északi Dúnadánok tizenhatodik és egyben utolsó vezetője (2933 - 3019), aki visszaállította a középföldi dúnadán királyságok egységét és Elessar néven az első Újraegyesített Királyság uralkodója lett (3019 - Nk. 120).
Isildur örököseként titokban nevelték fel Völgyzugolyban, és húszéves koráig Estelnek hívták, míg Elrond fel nem fedte előtte származásának titkát. Ezután Aragorn útnak indult, és elment a Vadonba. Közel hetven évi különböző módokon küzdött Szauron ellen, és számos nép szokásait kitanulta, míg kora legkeményebb és legbölcsebb embere vált belőle. Ebben az időben álnéven és rangrejtve szolgálta a rohani Thengelt és a gondori Ectheliont. Gondorban Thorongil néven ismerték a Kószák csillaga miatt, amit viselt.
Legnagyobb tettére 2980-ban került sor, amikor egy csapattal rajtaütött Umbaron, és elpusztította a kalózflotta jelentős részét. 2956-ban találkozott Gandalffal, és hamarosan közeli barátokká váltak. 3017-ben, tizenhárom évig tartó kutatás után - Gandalf kérésére -, elfogta Gollamot. A következő évben Bríben találkozott Frodóval és társaival, majd segített nekik eljutni Völgyzugolyba.
Aragorn egyike lett a Gyűrűszövetség kilenc tagjának, és miután Khazad-dûmban elveszítették Gandalfot, ő állt a csapat élére. A Gyűrűháborúban Aragorn egyike volt azoknak, akik a kürtvári csatában a védelmet irányították; Rohanban hamar összebarátkozott Éomerrel.
Ezután - a Szauron hatalma alól kiszabadított palantírban látott információk birtokában - Legolas, Gimli és egy csapat kósza kíséretében útnak indult a Holtak Ösvényén. Aragornnak, mint Isildur örökösének, sikerült rávennie a Holtakat, hogy engedelmeskedjenek neki, majd segítségükkel legyőzte a pelargiri kalózókat, és foglyul ejtette a hajóhadukat is. Ezután hatalmas sereget gyűjtött Dél-Gondorban és Minas Tirith-hez vonult, hogy időben megfordítsa a pelennori csata menetét. Később a nyugati seregek kapitánya lett.
A Gyűrűháborút követően Aragorn az első Újraegyesített Királyság uralkodója lett, illetve - Elessar Telcontar néven - a Nyugatfölde ura. Feleségül vette Arwent, Elrond lányát. Százhúsz évig tartó uralkodása alatt kiterjesztette a Királyság határait, és visszaállította a régóta nélkülözött békét és jólétet. Szauronnal folytatott küzdelmei során nagy bölcsességre tett szert, de rendelkezett a tündék okosságával és a dúnadánok előrelátásával is. Joggal mondhatták róla, hogy személyében a régi időkben élt númenoriak nemessége kelt új életre. Aragorn húsz éves volt, amikor találkozott Arwennel, közvetlenül azelőtt, hogy útnak indult volna Imladrisból. Attól a pillanattól kezdve olthatatlan szerelemmel szerette a lányt, és 2980-ban eljegyezték egymást. Elrond azonban nem szívesen adta volna a lányát olyan emberfiához, aki nem nevezheti magát legalább Arnor és Gondor királyának, ezért csak a Gyűrűháború után házasodtak össze. Aragornnak és Arwennek egy fia - Eldarion -, és több lánya született.
Aragorn kardját Andúrilnak nevezték, amit rögtön a készítése után (3018) a derekára kötött, előtte - alkalmanként - a Narsil szilánkjait viselte. Galadriel és a gondoriak Elessarnak és Tündekőnek nevezték Aragornt a smaragd miatt, amit viselt; később ezen a néven uralkodott. A nevet előre megjósolták neki. Bríben, még a Gyűrűháború előtt, Kósza néven ismerték, és családnévként ennek a quenya megfelelőjét, a Telcontart használta. Nevezték még Isildur Örökösének, Újítónak, Hosszúléptűnek és Sebes Léptűnek. A GyU film részeiben Vándornak nevezik.
++ képek