Középfölde  ⊹⊱ A Gyűrűk Ura & A Hobbit világa ⊰⊹
 
Kószák
Indulás: 2006-11-19
 
Helyek
 
Népek
 
Ki lép be a birodalmamba?
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
A Gyűrűk Ura

a két torony

A GYŰRŰK URA - A KÉT TORONY


Az utazás folytatódik
Írta:
Stephen Sinclair, Peter Jackson, Philippa Boyens, Frances Walsh

Rendezte:
Peter Jackson

Szereplők:
Christopher Lee, Liv Tyler, Bernard Hill, Miranda Otto, Orlando Bloom, John Rhys-Davies, Sean Astin, Dominic Monaghan, Billy Boyd, Brad Dourif, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Elijah Wood, Karl Urban, Cate Blanchett

Fényképezte:
Andrew Lesnie

Zene:
Howard Shore

Producer:
Frances Walsh, Barrie M. Osborne, Peter Jackson

Vágó:
D. Michael Horton, Jabez Olssen

(The Lord of the Rings - The Two Towers, 2002)
Műfaj: fantasy, kaland


Az első rész végén, Boromir hősi halála után (Sean Bean) felbomlik a Szövetség: Frodó és Csavardi Samu elmenekül, a többieket pedig szétszórja egy ork banda váratlan támadása. Gandalf egy alvilági szellemmel folytatott csatában a mélybe zuhan. A Szövetség három csoportra bomlik ugyan, de tagjai a korábbihoz hasonló elszántsággal folytatják hősi küldetésüket.
Zsákos Frodó (Elijah Wood) és Csavardi Samu (Sean Astin) eltéved az Emyn Muil hegyek, dombok szabdalta vidékén; itt fedezik fel, hogy a rejtélyes Gollam (Andy Serkis) a nyomukban van. A kis szörnyeteg, aki maga is "megfertőződött" a Gyűrű hatalmától, rájuk támad, de a két hobbitnak sikerül legyőznie. Gollam, szabadulásáért cserébe - és persze a Gyűrű utáni titkos vágyától hajtva - megígéri, hogy rejtekutakon elvezeti őket Mordor Fekete Kapuihoz. Samu bizalmatlanul hallgatja Gollam ajánlatát, Frodó azonban megkönyörül az ocsmány támadón, aki, csakúgy, mint ő, valaha szintén birtokolta a Gyűrűt.
Aragorn (Viggo Mortensen), Legolas, a tündér íjász (Orlando Bloom) és Gimli, a törp (John-Rhys Davies) időközben Középföldén át megérkezik az ostromlott Rohan királysághoz, melynek egykor nagyhatalmú királyát, Théodent (Bernard Hill) most gonosz tanácsadója, Kígyónyelv (Brad Dourif) és titkos szövetségese, Szarumán varázsa tartja bűvkörében. Éowyn (Miranda Otto), a király unokahúga felismeri a harcos Aragornban a nemes és bölcs királyi utódot, akiben vonzalom ébred ugyan a lány iránt, de közben egy pillanatra sem felejti el a tünde Arwen iránt érzett olthatatlan szerelmét és egymásnak tett ígéretüket.
Gandalf (Ian McKellen), aki Balroggal vívott küzdelme után Fehér Gandalfként születik újjá, emlékezteti Aragornt feladatára: egyesítenie kell Rohan népét az emberi nem utolsó bástyájával, Gondorral.
Eközben a két fogságba esett hobbit, Trufa (Dominic Monaghan) és Pippin (Billy Boyd) az uruk-hai-ok elől a rejtelmes Fangorn-erdőbe menekül, és nem várt szövetségesre talál a vén fák között Szilszakáll, a beszélni és járni képes fa-pásztor személyében, kinek Szarumán megtizedelte egykor hatalmas erdejét.
A Szövetség tagjai, akik bár a küldetés során folyamatosan szembekerülnek az ellenség minden képzeletet felülmúló túlerejével és gonoszságával, megtapasztalják népük bátorságát és eddig nem látott erejét. Jól tudják, hogy csak együtt szállhatnak szembe Szauron és Szarumán hatalmas haderejével, mely a két torony felől érkezik: az egyik az Orthanc Erőd, ahol az áruló Szarumán az orkok mintájára megteremtette tízezer fős uruk-hai seregét, a másik pedig Barad-dûr (más néven Sötét Torony), Szauron Mordor földjén magasodó fellegvára.

A Két Torony új szereplői:

Gollam: A trilógia második részében kulcsszerepet játszik az Egy Gyűrű elpusztításáért folyó küldetésben.
Rohan népe: - köztük a gyönyörű Éowyn (Miranda Otto) -, bátyja, Éomer (Karl Urban) és királyuk, Théoden (Bernard Hill).
Kígyónyelvű (Brad Dourif), Théoden gonosz tanácsadója és Szarumán titkos szövetségese a Rohan királyságban.
Faramir: (David Wenham), Boromir gondori öccse (Sean Bean).
Szilszakáll: az ent, Középfölde legvénebb lakója, a Fangorn-erdő titokzatos ura.


Peter Jackson életre kelti a mítoszt

J. R. R. Tolkien trilógiája, A Gyűrűk Ura 1954-es megjelenése óta olvasók millióit nyűgözi le szerte a világon. Mágikus világba vezet el, Középfölde tudományos igénnyel megalkotott fantáziavilágába, de úgy, hogy középpontjában mindvégig az egyik legfontosabb emberi motívum, a sötétség pusztító erői felett diadalmaskodó barátság és bátorság áll. "Az évszázad könyvének" tartott modernkori eposz a jó és a gonosz archetipikus üzenetét fogalmazza meg a XX. század olvasói számára.
A tolkieni legenda második része elevenedik meg most a filmvásznon Peter Jackson nagyszabású vállalkozásának köszönhetően. Az aprólékosan kidolgozott világ a maga rendkívüli tájaival és lényeivel óriási kihívást jelentett a filmesek számára, és a technika több mint négy évtizedes fejlődése volt szükséges ahhoz, hogy méltóképpen jelenhessen meg a rajongók előtt.
Peter Jackson egyike volt azoknak, akikre fogékony fiatal éveikben nagy hatást gyakorolt a könyv. Rendezőként később ő is arról vált ismertté, hogy mesterien jeleníti meg saját fantáziáit és rémálmait a vásznon - erről tanúskodott a Mennyei teremtmények és a Törjön ki a frász! is. "Egyetlen célom volt: elvinni a nézőket Középfölde fantasztikus világába úgy, hogy az hiteles és felkavaró legyen - mondja. - Azt akartam, hogy a könyv összes jelentős mozzanata helyet kapjon a filmben, és a modern technika révén olyan élménnyel ajándékozzuk meg a nézőket, melyben eddig nem lehetett részük. Hét évet töltöttem az életemből ezzel a filmmel, a szívemet adtam bele minden kockájába. De ez a legkevesebb, amivel Tolkiennek és rajongóinak tartozunk."
A forgatókönyv megírásában Fran Walsh, Philippa Boyens és a második részben Stephen Sinclair működött közre. Az alkotók a közel három évig tartó munka során leginkább arra törekedtek, hogy a mű alapmotívumait - a jó és a rossz, a természet és a gépek, a barátság és a romlás kíméletlen erőinek ellentétét - állítsák a középpontba.
Robert Shaye és Michael Lynne, a New Line társelnökei és ügyvezető producerei kezdettől fogva támogatták Jackson elképzeléseit. Annál is inkább, mivel osztoztak a rendező Tolkien iránti rajongásában. "A két torony története ma épp oly jelentős, mint amilyen ötven évvel ezelőtt volt - jegyzi meg a két producer. - Tolkien a mese szövésekor egy pillanatra sem téveszti szem elől a hatalom pusztító és csábító erejét és azt a gondolatot, hogy egy ember - vagy hobbit -, legyen bár kicsiny vagy jelentéktelen, képes megváltoztatni a történelmet."
A trilógia második része kitágítja a Gyűrű Szövetségé-ben megismert Középfölde határait. "Míg az első filmben a Szövetség együtt halad a küldetésben - magyarázza a Zsákos Frodót, a gyűrű hordozóját alakító Elijah Wood -, addig A két torony-ban szétforgácsolódik, ami lehetőséget nyújt arra, hogy minden egyes szereplő véghezvigye saját hőstettét, és bejárja a maga útját. A világ kitágul, ha lehet, még drámaibbá és mozgalmasabbá téve a cselekményt."
Mark Ordesky ügyvezető producer így vélekedik erről: "A két torony-ban a kamera jóval többet láttat Középföldéből. Végre megpillanthatjuk Mordort, Rohant és a többi helyszínt, melyekről azelőtt csak a szereplők beszélgetéseiből hallottunk. És megjelenik Gollam is, akit nem nevezhetünk szimplán "kreatúrának", hisz legalább oly fajsúlyos és meghatározó szerepet tölt be, mint bárki az úgynevezett főszereplők közül."
"Ez ugyan három film, de egyetlen nagy ívű történet - veszi át a szót Wood. - Az események felgyorsulnak, a helyszínek száma megtöbbszöröződik, és egymást érik a váratlan fordulatok. És persze belép a történetbe Gollam, akit életem legizgalmasabb irodalmi figurájának tartok."
"A két torony új szereplői között akad olyan is, akit nem színész formál meg - mondja Jackson. - A trilógia középső darabja két emlékezetes digitális karakterrel is szolgál, melyek a wellingtoni WETA Digital stúdióiban keltek életre: az egyik Gollam, a "drágasága" után áhítozó kis szörnyeteg, a másik pedig Szilszakáll, a járni-kelni és beszélni tudó faaggastyán."
A film egyik elsöprő erejű jelenetében megelevenedik a helm-szurdoki csata, melyben uruk-hai katonák ezrei rohanják meg a rohani erőket. A már-már tablószerű jelenetet élő akció, miniatűr modellek és a WETA Digital MASSIVE elnevezésű szoftvere segítségével keltették életre. "A Gyűrű Szövetségé-ben látottakhoz hasonló mértékben alkalmaztuk a programot, de ebben a részben egy 10 ezer főnyi, Massive vezérelte uruk-hai had menetel a völgyön át a szurdok felé. Félelmetes látvány" - mondja Jackson.
"Nagyon kíváncsi vagyok, milyen lesz A két torony fogadtatása - vallja meg Richard Taylor, akit Oscar-díjjal jutalmaztak a trilógia első darabjában nyújtott szakmai teljesítményéért. - A közönség hihetetlen vizuális élményként üdvözölte már az első részt is, pedig higgyék el, mindez nem is fogható ahhoz, ami most következik."
A trilógia befejező része, A király visszatér, 2003. december 17-én kerül a közönség elé.


A Szövetség felbomlik - A Két Torony története

Az erőegyensúly felborul Középföldén. A két torony - a Barad-dûr, a Sötét Úr, Szauron erődítménye és az Orthanc, Szarumán varázsló fellegvára - egyesíti erejét, hogy végső támadást indítva Középfölde lakói ellen, a pusztulásba taszítsa az emberi fajt.
"A címben szereplő Két torony egyike az Orthanc, ahol Szarumán tanyázik, a másik pedig a Barad-dûr, a Sötét Torony, Szauron vára; e két sötét erő most szövetkezik egymással, hogy lesöpörje a föld színéről az emberi fajt - magyarázza a rendező-író-producer, Peter Jackson. - A történet alapmotívuma ebből az aspektusból nem más, mint a genocídium, azaz egy nép módszeres és tömeges legyilkolása."
Az Egy Gyűrű sötét hatalma csak úgy fékezhető meg, ha hordozója, Frodó (Elijah Wood) - az egyetlen, aki képes ellenállni gonosz varázsával szemben - eljut a Tűz-hegyre, oda, ahol annak idején Szauron kovácsoltatta, és sikerül ott elpusztítania. A küldetés Szürke Gandalf, a varázsló (Ian McKellen) és az emberi fajhoz tartozó Boromir (Sean Bean) életét követeli.

Frodó, Csavardi Samu és Gollam Emyn Muil hegyei között

Frodónak immáron egyedül kell szembenéznie sorsával. Hű társa, Csavardi Samu kíséretében bemerészkedik az ellenség földjére, nem sejtve, hogy Gollam, a titokzatos kis lény, aki maga is a gyűrű bűvkörébe került, a nyomában van. Szméagol-Gollam, a valaha volt hobbit ötszáz éven át birtokolta az Egy Gyűrűt, melynek gonosz hatalma csúf szörnyeteggé tette, eltorzítva testét, lelkét és elborítva elméjét. Mikor Frodó és Samu észreveszi, hogy követi őket, Gollam felajánlja, hogy szabadulásáért cserébe Emyn Muil sivár hegyein át elvezeti őket Mordorba. "Frodó mintha önmagát látná meg Gollamban - jegyzi meg Andy Serkis, aki hangját és mozgását kölcsönözte a WETA által megalkotott szereplőnek. - Érzi, hogy nélküle nem folytathatja küldetését."
A "megszelídített" Gollam együttműködik velük abban a reményben, hogy Frodó és Samu mellett kiveheti részét a Gyűrű-hordozó szerepéből, és visszaszerezheti az ő "drágaságát". Frodó kicsikarja a meghunyászkodó szörnyetegből az egykori hobbit Szméagol sötét történetét: az Isildur által elvesztett Gyűrűt ő találta meg. A Gyűrű gonosz hatalma azonban visszataszító szörnyeteggé tette, és azóta Gollam néven él. Annak idején megpróbálta becsapni Bilbót, de a ravasz hobbit túljárt az eszén, és ellopta tőle a Gyűrűt. Gollam bármire képes, hogy visszakapja az ő "drágaságát".
"Mikor Frodó ráveszi, hogy feltárja előtte történetét, a kis hobbit emlékezni kezd korábbi életére és arra az énjére, ki azelőtt volt, mielőtt a Gyűrű belépett volna az életébe - magyarázza Serkis. - Frodó számára Gollam közele olyasféle, mintha sötét tükörbe nézne. Szánja Gollamot, aki a Gyűrű bűvkörében teljesen kifordult önmagából; olyan, mint a haldokló, aki betegsége végső stádiumába jutott. Frodó, aki Mordor földjére lépve maga is ólomsúlyúnak érzi a nyakában lógó Gyűrűt, és akinek szívét lassan kezdi átjárni az ellenséges akarat egyre növekvő ereje, szinte együttérez Gollammal, bár ezt talán még önmagának sem vallja be."
Szméagol és Frodó "alkuja" mintha törést okozna a két hobbit barátságában. "A hozzájuk csatlakozó Gollam rossz hatással van Frodó és Samu kapcsolatára - mondja Wood. - Barátságuk próba elé kerül, mikor Frodó lelkében látható változásokat okoz a Gyűrű közele. Csavardi Samunak ettől kezdve nagyobb felelősséget kell vállalnia a küldetésben, mert gazdája lassanként kezdi elveszíteni érzékenységét, tisztaságát és a küldetés sikerébe vetett eddig megkérdőjelezhetetlennek vélt reményt."
Amint Gollam vezetésével elérik a Holt-lápot, és egyre beljebb hatolnak Szauron birodalmába, a két hobbit egymásba vetett bizalma lassanként megrendülni látszik. Samu továbbra is visszataszítónak találja a hol nyájas Szméagolként, hol álnok Gollamként viselkedő csúfságot, és nem szűnő gyanakvással szemléli "a kis Vakarék" Frodónak tett ígéreteit.

Aragorn, Legolas és Gimli Rohan királyságban

A két torony elején Aragorn, Legolas,
a tünde harcos (Orlando Bloom) és Gimli, a nemes törp (John Rhys-Davies) társaságában - egy uruk-hai bandát üldöz, akik elrabolták Trufát (Dominic Monaghan) és Pippint (Billy Boyd) abban a hitben, hogy ők a Gyűrű hordozói. Ha sikerül átadniuk a két hobbitot Szarumánnak, a varázsló azonnal ráébred, hogy nem őket keresi, és sorsuk megpecsételődne.
A lapályon a három harcos összetalálkozik egy csapat rohani lovassal. Aragorn Éomertől (Karl Urban) értesül arról, hogy a rohani uralkodót, Théodent (Bernard Hill) most gonosz tanácsadója, Kígyónyelvű (Brad Dourif) és annak titkos szövetségese, Szarumán varázsa tartja bűvkörében. "Théoden önmaga árnyéka csupán - mondja a brit színész, Bernard Hill, aki a második részben a rohani király szerepében tűnik fel. - Valósággal marja bensejét Szarumán mérge, amihez az álnok Kígyónyelv nyújt segítő kezet."
A rohani katonák elmesélik, hogy előző éjjel ugyan legyőzték és megsemmisítették az orkokat a Fangorn-erdő határában, de hobbitot nem találtak. Aragorn, Legolas és Gimli elszánt keresésbe kezd Trufa és Pippin után. Megdöbbenéssel vegyes örömmel látják, hogy Szürke Gandalf, a varázsló Fehér Lovasként visszatért a halálból.
Gandalf, akinek ereje és bölcsessége az átváltozás során megsokszorozódott, elmagyarázza Aragornnak, hogy minden tettüket egyetlen cél vezérelje: egyesíteniük kell az emberi fajt Szauron és Szarumán hadai ellen, időt nyerve ezzel az Árnyék-hegységbe igyekvő Frodónak.
"Gandalf nem irányítja, csupán segíti Középfölde lakóit és azok sorsát - mondja McKellen -, hogy letörhessék Szauron, a Sötét Úr egyre erősödő hatalmát."

Arwen, Aragorn, Éowyn és Rohan végzete

Arwen feltárja végre szándékát: Középföldén marad, még akkor is, ha ezzel feláldozza halhatatlanságát. "Halandóság kontra halhatatlanság: a csatát a szerelem ereje dönti el, mely végérvényesen Aragornhoz láncolja - mondja az Arwent alakító Liv Tyler."
Aragorn útra kel, és találkozik Éowynnal (Miranda Otto), a szőke hajú rohani lánnyal, Théoden unokahúgával (Bernard Hill). "Nagyon kevés nő szerepel A Gyűrűk Urá-ban - állapítja meg az ausztrál színésznő, Miranda Otto, aki A két torony című részben lép be a történetbe. - Éowyn az első valódi nőnemű emberi lény. Galadriel és Arwen, akik mindketten tündék, az előző részben már szerepeltek. De a trilógia második darabja az emberek világába vezeti el a nézőt."
Éowyn apját és anyját megölték az orkok. Az árván maradt lányt Théoden nevelte fel bátyja, Éomer (Karl Urban) és unokatestvére, Théodred mellett. "Nehéz idők járnak Rohanra; Éowyn, akinek végig kellett néznie a család hanyatlását, cselekvésre próbálja ösztönözni Théodent, de igyekezete erőtlennek bizonyul királyával és annak sötétlelkű tanácsadójával szemben."
Az Edorasba, Rohan fővárosába érkező Aragorn felébreszti a reményt Éowynban, hogy van esélyük Szarumán seregével szemben. "Éowyn markáns szererepet játszik a történetben - jegyzi meg a producer, Barrie Osborne. - Rendkívül határozott személyiség, aki még Aragorn szerelemtől terhes szívét is képes megdobogtatni."
Aragorn, bár vonzalmat érez Éowyn iránt, egy pillanatra sem feledkezik meg Arwen iránti szerelméről és neki tett ígéretéről.
Mikor Théoden elhatározza, hogy biztonságos helyre vezeti népét a közelgő orktámadás elől, Éowyn szinte sóvárog a harc után. "A mítoszokban és a legendákban általában Csipkerózsikák és Hófehérkék szerepepelnek - mondja Otto. - Azok a történetek nehéz helyzetben lévő nőkről szólnak, akik sorsát végül férfiak teszik jobbá. Éowyn szintén nehéz helyzetben van, de jelleme önálló cselekvésre ösztönzi. Tudja, hogy vagy megtalálja az erőt, és akkor megvédelmezheti népét, vagy egy csapásra mindent elveszít.

Az eltévedt hobbitok a Fangorn-erdőben

Az uruk-hai banda fogságába került Trufa (Dominic Monaghan) és Pippin (Billy Boyd) megtervezi fondorlatos szökését. "Az uruk-hai-ok fizikailag tiszteletet parancsoló teremtmények - mondja a Trufát alakító Dominic Monaghan. - Nem éreznek sem fájdalmat, sem félelmet. De nekik is van gyenge pontjuk: csoportba verődve folyamatosan veszekednek egymással, mert mindannyian erősnek érzik magukat. Trufa és Pippin nagyon hamar átlátja és a maga hasznára fordítja ezt."
A két hobbit bemenekül a kísérteterdő hírében álló Fangornba. "Az erdő él - magyarázza Monaghan. - Régi korok szelleme lengi be: ez védte meg oly hosszú időn át."
Fangornt hatalmas, ódon fák népesítik be, akik járnak és beszélnek. Mind közül a legvénebb Szilszakáll, akiben a két hobbit nem várt szövetségesre és segítőre talál. Az agg fa-pásztor figurája teljes egészében a WETA Digital komputergrafikával létrehozott teremtménye; hangot John Rhys-Daviestől, a filmbéli Gimlit alakító színésztől kapott.
"Trufa és Pippin különös módon hat Szilszakállra, és ez fordítva is igaz - jegyzi meg Rhys-Davies. - A faóriásnak szüksége van a hobbitokkal való találkozására ahhoz, hogy valami jelentőset vihessen véghez. Trufát és Pippint pedig mélyen érintik Szilszakáll szavai: "Most a gonosz uralkodik a világ felett. De eljön az idő, mikor a jó visszatér, és újra uralkodik majd a világon." Fontos volt, hogy ezt saját fülükkel hallják a kis hobbitok."

Théoden király és a Helm-szurdoki csata

Mikor a tízezer fős uruk sereg lerohanja Rohant, Théoden király, akit Gandalf szabadított ki az áruló Kígyónyelv varázsa alól, elhatározza, hogy a Helm-szurdokba vezeti népét. "A szurdok egy szűk kőtorokban álló hatalmas sziklaerőd - mondja a rendező, Jackson -, mely a történetnek ebben a szakaszában nem stratégiai erődként, hanem menedékként szolgál a gyerekek, a nők és az idősek számára. A rohaniak itt keresnek védelmet a háború idején. De Szarumán a teljes rohan nép pusztulását akarja, nőkét, gyerekekét egyaránt, ezért hatalmas uruk-hai sereggel érkezik a Helm-szurdok alá."
Théoden körbevezeti Aragornt az erődben, "miközben nagyon is jól tudja, hogy csekély erői tehetetlenek Szarumán hatalmas "tenyészseregével" szemben. Képtelenség az erődöt ennyi emberrel tartani - magyarázza a Théodent alakító Bernard Hill. - Vigasz azonban számukra a tudat, hogy még soha senki nem törte át a Szurdok-falat és hatolt be Kürtvárba. Aragornnál talán senki sem tudja jobban, milyen túlerőt jelent a sokezres uruk sereg - nála, aki nemcsak látta, de harcolt is ellenük, és ismeri hihetetlen erejüket."
Ha túlélik a csatát, Aragornra már csak egyetlen feladat vár: egyesíteni Rohant és Gondort, az emberi faj két megmaradt bástyáját az időközben felsorakozott sötét erővel szemben, mely romlással és rabigával fenyegeti Középfölde lakóit. "Ez az a pillanat, amikor Aragornnak torkon kell ragadnia a sorsot, és mint az egyetlen méltó, be kell töltenie királyi utódhoz mért szerepét - magyarázza Jackson. - Ez az a pillanat, amikor az emberiségnek valódi királyra van szüksége."
"Aragorné a legnagyobb felelősség a Szövetségben - teszi hozzá az őt alakító Viggo Mortensen. - Tudja, hogy cselekednie kell, de nemcsak azt, amit Boromir, hanem amit Elrond (aki apja helyett apja volt) és amit Arwen vár el tőle. Ám ami a legfontosabb: jól tudja, ez az ő valódi küldetése."
Aragorn sejti, hogy győzelmére igen csekély az esély, mégis - vagy éppen ezért - a harc mellett dönt. "Mindenki ezt tenné a helyében - folytatja Mortensen. - Valójában ez nem egyéni hősiesség. Itt a csoportról van szó, melyben mindenkinek megvannak a maga félelmei és kétségei, amit le kell győznie a többiek érdekében. Különben Samu és Frodó nem lesz képes beteljesíteni küldetését, Trufa és Pippin nem szabadulhat ki élve szorított helyzetéből, és Gandalf nem lesz képes véghezvinni, amit meg kell tennie. Mindenkinek magának kell megtalálni a módját, hogyan képes feláldozni magát a csoport és a közös cél érdekében. Itt a lényeg."

A két torony további része Aragorn Rohan védelmében tett hősies erőfeszítéseiről szól. Megtudjuk még, hogyan küzd meg Frodó és Samu Gollammal, hogy azután egy gondori portyázó csapat fogságába essen, melyet Faramir (David Wenham), Boromir öccse vezet. Kiderül, hogy Faramir - apja szigorú parancsára - Gondorba akarja hurcolni a Gyűrű-hordozókat, hogy az Egyetlen hatalmát felhasználva megvédje népét a romlástól. Frodónak sikerül meggyőznie Faramirt, hogy a Gyűrű nemhogy megvédené, de - győzelemre vezetve Szauront - Gondor teljes pusztulását okozná.


Új szereplők, lények és népek

A Gyűrűk Ura: A Két Torony-ban új szereplők, lények és népek tűnnek fel.

Rohan népe

Az emberek lakta Rohant A két torony című részben ismerjük meg. A rohaniak alföldi emberek, akiknek kultúrájában igen fontos szerepet tölt be a ló és a lovaglás. Ezek a szőke hajú emberek Peter Jackson szerint "nagyon vikingszerűek, de mindenképpen skandináv típusok". Gyakorlott lovasok, akik éberen járőröznek szövetségesük, Gondor északi földjén.
A rohani királyság uralkodója, Théoden király (Bernard Hill) a fővárosból, Edorasból irányítja birodalmát. Éowyn (Miranda Otto), bátyja, Éomer (Karl Urban) és unokatestvére, Théodred szintén tagja a rohani kultúrának. Annak ellenére, hogy rendkívül bátran, bravúros lovaglótechnikával harcolnak, a rohaniak nem nevezhetők harcos természetű népnek.

A gondoriak

Gondor a legfőbb védelmi vonal Szauron sötétségével szemben, ugyanis tőlük keletre húzódik Mordor komor földje. Büszkék uralkodójukra, erős seregükre és ősi kultúrájukra.
A gondoriaknak magasan fejlett erkölccsel és törvényekkel rendelkeznek. Bármikor készek feláldozni magukat a csatában, csakúgy, mint Boromir (Sean Bean), aki maga is az uruk-hai-okkal vívott küzdelemben esett el. Bátyja, Faramir (David Wenham), akit kezdetben nem szívlelt apjuk, a veszélyes határvidékén portyázva igyekszik védelmezni Gondort, amivel kiérdemelte apja megbecsülését.
A gondori kultúra és fővárosa, Minas Tirith a trilógia harmadik részében, A király visszatér címűben játszik majd igazán jelentős szerepet.

Gríma, a Kígyónyelvű

A veterán színész, Brad Dourif játssza Grímát, a Kígyónyelvűt A Két Torony című részben. Kígyónyelvű rohani ember, aki titkos szövetségre lép Szarumánnal, hogy Théoden gonosz tanácsadójaként segítse a sötét erőket: az udvarban gyakorolt befolyását kihasználva alattomban segítő kezet nyújt Szarumánnak a király megölésére szőtt terve végrehajtásában. Kétszínűsége és álnoksága a legfőbb intrikussá teszi a történetben.

Szilszakáll és az entek

Szilszakáll az entekhez tartozik. A törpökhöz hasonlóan agg entek fa-pásztorok, akik eredetileg a fák és a virágok védelmezői. Trufa és Pippin a tőlük megszokott félálomszerű állapotban talál rájuk, de a háborús hírek alaposan felrázzák és izgalomba hozzák őket. Egykori szövetségesük, Szarumán elárulta őket, és megtizedelte erdejüket. Trufa és Pippin kérésére Szilszakáll és az entek csatlakoznak a Középfölde megvédelmezéséért folytatott harchoz.

Uglúk és az uruk-hai-ok

Uglúk a vezetője annak a felderítő csapatnak, melyet Szarumán a hobbitok elfogásával bízott meg. Az Orthancban tanyázó varázsló az orkok mintájára teremtette meg hatalmas uruk-hai seregét, mely A két torony című részben jut jelentős szerephez. A "tenyészhad" legrettegettebb katonái az amúgy fegyvertelen berzerker uruk-hai-ok, akik azt a parancsot kapják, hogy tartsák rettegésben az ellenséges vonalakat.

Grisnák, Sarku és az orkok

A két torony-ban számos ork tűnik fel, köztük az intrikus Grisnák, aki csatlakozik a Trufát és Pippint fogságba ejtő uruk-hai csapathoz. Sarku, a vén és ijesztően sebhelyes ork vezeti a wargon "lovagló" orkok gonosz csoportját, akik szintén felsorakoztak a bukott varázsló, Szarumán zászlaja mögé.

Wargok

Szarumán orkjai erős, idomtalan lényeken lovagolnak. Ezeket az egyszerre medve-, farkas- és hiénaszerű, gonosz állatokat nevezik wargoknak. Ütközetben nagy hasznára válnak "lovasuknak", mivel éles fogukkal belemarnak a rohani lovak lábszárába.

Keselyüstök
A halálból visszatérő Fehér Gandalf csodaparipája.

Olifántok
Hatalmas, elefántszerű állatok, melyek halálra rémítik a lovakat. Az erdőőrök elbeszélésében Mumakként szerepelnek. Az olifántokat csak egyetlen módon lehet elpusztítani: ha szemen lövik őket.


A valóság és a képzelet elegyítése:
A Két Torony látványvilága


Peter Jacksont és munkatársait az első vázlatoktól a látvány végső megformálásig az a cél vezérelte, hogy Tolkien világát a lehető legrealisztikusabban vigye vászonra. Richard Taylor, a WETA vezetője úgy készült a munkára, mint egy tábornok az előtte álló háborúra. Több mint 120 technikusból álló csapata hat nagy csoportra oszlott attól függően, milyen szakértelmet kívánnak a megvalósítandó feladatok, a lények, a speciális effektusok, a sminkek és maszkok, a páncélok és fegyverek, a makettek és nem utolsósorban a modell-effektusok. A komputergrafikával készített figurákkal a cég speciális részlege, a WETA Digital foglalkozott.
Ám még mielőtt a WETA elkezdhette volna a munkát, Tolkien leírásait háromdimenziós képekké kellett alakítani. Grant Major azt a két művészt kérte fel, akik talán a legjobban ismerik az író világát: Alan Lee és John Howe illusztrálták a trilógia Harper Collins-féle, díjnyertes kiadását.
Lee és Howe művészi munkája képezte a tervezés gerincét, alapvetően meghatározva Középfölde látványvilágát. "Középföldének létező és nagyon is valóságos helyszín benyomását kellett keltenie - mondja Lee. - Mintha nem is a fantázia terméke lenne."
Az Oscar-díjas látványtervező, Major irányította többek között Edoras, a rohani főváros életnagyságú díszletének megalkotását. Edoras egy dombon emelkedik, melyet nagy kiterjedésű lapály vesz körül; mögötte fenséges látványt nyújtó hegylánc húzódik. A munka alapkoncepciója a realizmusra való törekvés és a legapróbb részletekre kiterjedő valósághűség volt, a rohani lovasok életre keltésétől egészen a Fangorn erdő élő fáinak ábrázolásáig.
Jackson korábbi filmjében, a Mennyei teremtmények címűben szintén a WETA kétszeres Oscar-díjas vezetője, Richard Taylor, valamint Tania Rodger irányította a produkció látványvilágának megtervezését. Ezúttal azonban összetettebb feladat várt rájuk: a project valamennyi látványeleme, a lények, a modellek, a fegyverek, a különleges sminkek és maszkok megalkotása mind-mind az ő vezetésükkel zajlott.
A legnagyobb feladatot a csatajelenetekben felvonultatott fegyverarzenál elkészítése jelentette. A fegyvereknek ugyanis nemcsak funkcionálisnak, de biztonságosnak és kényelmesnek is kellett lenniük. Fontos volt, hogy a harci eszközök középkori hangulatot árasszanak, ezért a kardok, pallosok és páncélok mind-mind kézi munkával készültek.
A WETA felépítette saját öntödéjét, ahol két fegyverkovács, Stu Johnston és Warren Green hosszú heteken át saját kezűleg öntötte ki a filmben látható fegyverek acél prototípusait; ezek alapján készült el azután az a 48 ezer harceszköz, melyet Tolkien középföldi népei, a törpök, az orkok, az uruk-hai-ok, a rohaniak és a gondori emberek viselnek a vásznon.
Taylor és John Howe tervező sajátos hangulatú, de az 500 évvel ezelőtti haditechnika szintjén álló fegyverarzenálját gumiból öntött és fémszínű festékkel kezelt, speciális szerszámok és kellékek egészítették ki.


Helyszínek

A Két Torony a tolkieni fantáziavilág számos új helyszínét jeleníti meg a vásznon, melyek a következők:

Emyn Muil
Rohan
Edoras (Rohan fővárosa)
Fangorn-erdő
Barad-dûr (Szauron fellegvára)
Holt-láp
Orthanc
Mordor Fekete Kapui
Lórien/Galadriel tisztása
Fehér-hegység
Ithilia
Anduin-torkolat
Helm-szurdok/Kürtvár
Osgiliath/Csatornák

A meglepően változatos új-zélandi táj lehetőséget nyújtott Jacksonnak és stábjának, hogy Tolkien leírásaihoz híven alakítsák ki a különböző helyszíneket.
Edoras, a rohani főváros talán a leglátványosabb helyszín A két torony-ban. Kavicsút vezet a hatalmas kiterjedésű, hósipkás hegyekkel övezett területre, mely egy órányira fekszik a civilizáció bármifajta nyomától. A díszlet kialakításakor Alan Lee rajzát vették alapul, melyet A Gyűrűk Ura illusztrált kiadásához készített.
Grant Major és munkatársai a legapróbb részletre kiterjedő alapossággal álmodták vászonra Edoras lélegzetállító tájait és gazdag kultúráját. A faragott lovaktól a nyers, északi hatást mutató építészeti megoldásokig minden egy 7000 évvel ezelőtt valóban létezett civilizáció benyomását kelti.
A közel egy éven át tartó forgatást megelőző építkezés hat hónapot vett igénybe. A munkálatok befejeztével újabb hat hónapba került, míg a területet sikerült eredeti formájában visszaállítani.
A Helm-szurdokban zajló csatajelenet egyike a trilógia leghosszabb epizódjainak. A statiszták és a kaszkadőrök 14 héten át forgatták az uruk-hai harcosokat és a rohani emberek tömegét felvonultató jelenetet egy Wellingtonhoz közel fekvő kőbányában. A táj természetes képét 68 faragott és öntött miniatűr díszlet egészítette ki, melyet a WETA munkatársai készítettek. A díszletek között Mitchell minikamerák dolgoztak.
A film párját ritkító kaszkadőrmunkát is igényelt George Marshall Ruge és csapata irányítása alatt. A kaszkadőrök egyrészt a történelmi és az újonnan feltalált harci technikákkal tűzdelt csatajelenetek megtervezésében segédkeztek, másrészt nekik kellett betanítaniuk a színészeket és a statisztákat. A kaszkadőrmunka azért is különleges a filmben, mert sokféle méret és stílus keveredik akár egyetlen jelenetben is. A bajvívás kidolgozásában nagy segítséget jelentett a tapasztalt vívómester, Bob Anderson közreműködése, aki nemcsak a modern vívás, hanem a középkori fegyverek szakértője is.
A kaszkadőrmunka másik fontos részét képezte az állatok közreműködését igénylő jelenetek felvétele. Több mint 250 lovat használtak összesen, közülük hetvenet speciálisan idomítottak. Öt póni is feltűnik a vásznon, valamint két büszke andalúziai, melyek Gandalf csodálatos paripáját, Keselyüstököt személyesítik meg.

forrás: www.gyurukuraxtra.gportal.hu

 

A Két Torony

 

Frodó és Samu útja

Miután áthajóznak a túlpartra, Frodó és Samu nekiindulnak az Emyn Muil hegység végtelen lejtőinek. A két kis hobbit sehogyan sem tud kijutni a labirintusszerűen tekergő, meredek falakon túlra, ahol a bűzölgő Holt-láp terül el. Miközben próbálnak előrejutni, összeakadnak Gollammal, aki már egy ideje követi őket. A hobbitok elfogják a lényt és ráveszik, hogy vezesse el őket Mordor kapujáig. Gollam kivezeti őket az Emyn Muil áthatolhatatlan sziklái közül, és a Holt-lápon találják magukat. A Holtláp iszapjában halottak pihennek: számlálhatatlan tünde, ork és ember, az egykori Mordor elleni, a Végzet-hegyi csatában végződő nagy háború résztvevői. Miközben a Fekete Kapuhoz próbálnak eljutni, egy éles, visító hangra lesznek figyelmesek a fejük felett, amely a csontjukig hatol. Egy nazgûl (Fekete Lovas) repül el a fejük fölött, szörnyű, szárnyas jószágon.

Mikor elérnek a jól őrzött Fekete Kapuhoz, semmi reményt nem látnak az áthaladásra. Frodó láthatóan hajthatatlan, és mindenáron be akar jutni a kapun, még ha kopogtatnia kell is; de Gollam elárulja, hogy ismer egy rejtett utat Mordorba. Ekkor Gollam vezetésével elindulnak Ithilia felé, hogy a hegyeket megkerülve jussanak be a Fekete Földre. Ithilia gyönyörű, napsütötte, noha az állandó harcok nyomait itt-ott már magán viselő, és semmiképp sem biztonságos vidékein találkoznak Faramirral, Gondor kapitányával. A rohamcsapat elfogja őket, bár Gollamnak sikerül elszöknie. Kiderül, hogy Faramir Boromirnak az öccse. Elmeséli Frodóéknak, hogy Boromir meghalt, mivel látta csónakon leúszni a holttestét, és kettétörve előkerült Boromir kürtje is. A férfit lesújtja Gandalf halálhíre. A hobbitokat a csapat elvezeti az emberek rejtekhelyéhez, a Tiltott Tónál fekvő barlanghoz, ahol élelmet kapnak, és megpihenhetnek.

Az éjszaka folyamán Gollam a Tiltott Tó területére merészkedik, a gondoriak elfogják, de Frodó nem hagyja, hogy megöljék. Faramir másnap elbocsátja az utazókat, de óva inti Frodót Gollamtól. Szméagol kietlen tájakon vezeti keresztül a megtört és fáradt hobbitokat. Frodóra egyre jobban rátelepszik a Gyűrű, egyre nagyobb súllyal nyomja a kis hobbit mellét és lelkét. Samu észreveszi, hogy Gollamnak kettős személyisége van: régi énje, Szméagol, aki azelőtt volt, mielőtt gyilkossággal megszerezte a Gyűrűt, de személyiségébe beépült az Egy Gyűrű gonosz hatalma is, amihez mint „drágaszágához” beszél, ha úgy hiszi, senki más nem látja. Gonosz énje, Gollam, állandóan próbálja őt gaztettre, árulásra bírni, hogy ragadja magához újra a Gyűrűt, s ahogy egyre közelebb kerülnek Mordorhoz, a gonoszság birodalmához, és egyre több veszélyes helyzetbe kerülnek, ez a rossz oldal egyre inkább felülkerekedik. Samu nem tudja, hogy a látszólag nyájas Frodó mennyit sejt ebből a küzdelemből, és félti Frodót.

A két hobbit és Gollam elérkezik a Morgul-völgyhöz, a legveszedelmesebb, legsötétebb vidékre, a Gyűrű-lidércek székhelye, Minas Morgul (a boszorkányság tornya) mellé. Innen egy hosszú lépcsőfal vezet tovább, meredeken belevágva a sziklákba. Amikor a lépcső aljához érnek kinyílik Morgul városának kapuja, egy egész hadsereg indul neki, hogy megtámadja Osgiliathot, majd a nem messze fekvő Minas Tirith-t, Gondor fővárosát. Ha ez a város, a szabad népek legfontosabb és legkomolyabb védőbástyája elesik, Középföldét szinte akadálytalanul szállhatja meg és pusztítja el a gonosz hatalom.

A hobbitok fáradságos munkával felmásznak a hegy tetejére, ahol egy alagúton kell tovább menniük. Az alagútban egy rémséges lény, a Banyapók tanyázik. Itt jönnek rá a hobbitok, hogy Gollam becsapta őket: azért vezette ide a hobbitokat, hogy a Banyapók végezzen velük, és a Gyűrű újra az övé legyen. Frodó és Samu a Galadrieltől kapott ajándék és Frodó kardja – amit Bilbótól kapott (a neve Fullánk) – segítségével menekülnek, de a Banyapók követi őket és megcsípi Frodót, aki úgy megbénul, hogy Samu halottnak hiszi. Samu megküzd a pókkal, és súlyos sebet ejtve rajta, menekülésre kényszeríti, de ekkor orkok közeledtét hallja. Kiveszi a Gyűrűt Frodó nyakából, majd elbújik, otthagyva ura halottnak hitt testét. Az orkok megtalálják Frodót, és beszélgetésükből Samu rádöbben, hogy a gazdája még él, csak megbénult, de pár óra múlva felébred. Ekkor követni kezdi az orkokat, akik magukkal viszik Frodót közeli őrtornyukba.

 

Trufa és Pippin elrablása

Az elrabolt hobbitok az uruk-hai, móriai és mordori orkokból álló támadók veszekedésére ébrednek. A mordoriak vezére, Grisnák megpróbálja az orkokat rábírni, hogy forduljanak Mordor felé, de az uruk-hai vezér, a Szarumánt szolgáló Uglúk hallani sem akar erről, s érveinek néhány fej levágásával ad igen komoly megalapozást. Grisnák a foglyokat egy nazgûl segítségével akarja Szauron kezére adni, de miután konstatálja, hogy a lidérc nem várja őt a megbeszélt helyen (hála Legolas íjászművészetének), színleg ráhagyja a döntést Uglúkra. Az orkok végül erőltetett menetben vonulnak át a számukra ellenséges Rohan alföldjein Szarumán székhelyére, Vasudvardba, magukkal hurcolva az elfogott hobbitokat, Trufát és Pippint. Megpihennek Fangorn erdejénél, ahol rohírok, a rohani lovasemberek támadnak rájuk. Trufának és Pippinnek sikerül bemenekülnie a Fangorn-erdőbe, ahol az entek élnek: az Óidők óta létező, leginkább járó-kelő és beszélő fákra emlékeztető lények. A hobbitok összeakadnak egyik vezetőjükkel, a Szilszakáll nevű vén enttel, aki elviszi őket lakhelyére. Az entek tanácsot tartanak, hogy beleavatkozzanak-e az emberek háborúiba. Erre ez a visszahúzódó és alapjában véve békés nép sosem volt hajlamos, Szarumán orkjai azonban nagy pusztítást végeztek szeretett otthonukban, ezért igen dühösek, és Szilszakáll, noha egykor Szarumánt a barátjának, legalábbis jó szomszédjának tartotta, mindenképp a harc pártján van. Végül úgy döntenek, hogy ők is részt vesznek a háborúban és elindulnak Vasudvard felé, hogy megsemmisítsék azt. A hobbitok is velük tartanak. Valóban megtámadják Vasudvardot, Szarumán erődjét, és erejük félelmetes, ha megdühödnek: a központi torony, Orthanc kivételével mindent elpusztítanak. A közeli gátat lebontják, az egész helyet ellepi a víz, így Szarumánt bezárják a saját tornyába. Itt aztán Pippin és Trufa találkoznak Aragornékkal, és újra összefonódik a társaság nagy részének sorsa.

 

Aragorn, Legolas és Gimli útja

Mikor a hobbitokat (Trufát és Pippint) elragadták az orkok, a három vándor (Aragorn, az ember, Legolas, a tünde és Gimli, a törp) a nyomukba eredt, hogy kiszabadítsa őket. Amikor Rohan pusztáin keresztül üldözték az orkokat, összetalálkoztak a rohírokkal, akiket Éomer vezetett. Tőle tudták meg, hogy az orkoknak végük, az éjjel szétverték a csapatukat, de a hobbitokról nem tudott semmit. A csatában vélhetően ők is elpusztultak.

Aragorn mégis tovább folytatta útját társaival, hátha a nyomukra akad. Ez sikerült is, hála nyomfejtő képességének. Rájött, hogy Trufa és Pippin a Fangorn-erdőbe menekültek. Követték a nyomukat, és az erdőben egy öregemberre figyeltek fel, akit először Szarumánnak hittek, noha Gandalf volt, de már nem Szürke Gandalf, hanem Fehér Gandalf.

Így négyen elindultak Edoras felé, Rohan fővárosába, ahol Théoden király élt, aki most nagy segítségre szorult. A királyt ugyanis Szarumán gonosz varázslattal mérgezte meg (ami abban nyilvánul meg, hogy magát cselekvésre képtelennek, öregnek, helyzetét teljesen reménytelennek érzi), és egy kémet juttatott mellé, Kígyónyelvű Grímát. Gandalf felébresztette sötét „álmából” Théoden királyt, aki nyomban a kezébe vette az irányítást. Edorasban Aragorn találkozott Éowynnal, Éomer húgával, aki beleszeretett Aragornba, de az ő szíve már másé volt. Aragorn a völgyzugolyi Elrond lányát szerette, Arwent, aki neki adta szívét, de csak akkor lehetnek egymásé, ha Aragorn király lesz.

Gandalf figyelmezteti Théodent, hogy Szarumán hatalmas sereget gyűjtött orkokból és a szomszédos Dúnfölde vadembereiből, hogy megtámadja és uralma alá vonja Rohan földjét. Théoden a Helm-szurdoki erődítménybe, Kürtvárba vezeti a katonáit, Gandalf pedig ellovagol segítségért, mert tudja, hogy kevesen lesznek megvédeni Rohan népét. Aragorn, Legolas és Gimli a királlyal tartottak a Helm-szurdokba. Mikor az orkok elkezdik az ostromot, a védők már tudják, hogy csak Gandalfban reménykedhetnek. A csata másnapjának hajnalán megérkezik végre Gandalf, az összegyűjtött emberekkel, és huornokkal (utóbbiak a Fangorn-erdő fái, egykori entek, akik csak mozogni tudnak, beszélni nem). Az orkok az ellenség láttára menekülni kezdenek, de az új erőre kapó rohani katonák és a fák elpusztítják az egész sereget. A csata véget ért, Rohan megmenekült Szarumántól, de Szauron dühe elől nem lehet elrejtőzni.

A csata után Gandalf, Aragorn és a többiek elindulnak a királlyal Vasudvardba, Szarumánhoz. Mikor odaérnek megdöbbenve látják, hogy egész Vasudvard vízben áll. Itt találkoznak Trufával és Pippinnel, akik Szilszakáll mellett vettek részt a rombolásban. Gandalf megpróbál beszélni Szarumánnal, de ő hajthatatlan. Szarumán még legyőzötten is veszélyes: megpróbálja szónoki és mágikus erőit bevetve egymás ellen hangolni a küldöttség tagjait, és megtagad mindenfajta együttműködést. Ezért Gandalf kitaszítja a Fehér Tanácsból és a Mágus-rendből, eltöri varázsbotját, elveszi hatalmát. A beszélgetés végén valami nehéz, fekete tárgyat dobnak ki az ablakból. Egy palantír, avagy látókő az, amit Szarumán szolgája, Gríma szánt Gandalfnak a fejére, de nem talált célba. A régebbi, jobb időkben ezeket a köveket a térben és időben egymástól távol lévő szövetségesek közti kapcsolattartásra használták. Szarumán így tartotta a kapcsolatot Szauronnal, aki a parancsokat osztogatta. Gandalf magával viszi a követ, és a majdnem teljes Szövetség elindul vissza, Edoras felé. Az éjszaka, amíg mindenki pihen, Pippin felkel, hogy belenézzen a látókőbe, amire Gandalf nagyon vigyáz – de annyira mégsem, hogy Pippin el ne lopja tőle. Pippin Szauront látja meg a kőben, és sajnos a Sötétség Ura is meglátja a hobbitot. Mielőtt a sokkal erősebb akaratú szellem súlyos titkokat szedne ki a hobbitból, Gandalf elveszi Pippintől a palantírt, ezután magával viszi Pippint Gondorba. Szauron azt hiszi, hogy Pippin Vasudvardban van, ezért odaküldi Fekete Lovasait. A király Dúnhargba lovagol, hogy összegyűjtse seregét és felkészüljön a nagy csatára, amit majd Gondorban vívnak.

 
 

Szerkesztő: Mimi (Cseni)
Téma: A Gyűrűk Ura & A Hobbit
Kedvenc szereplők: Frodó, Faramir ♡ és Thranduil
Nyitás: 2006.11.19. (2009.09.04. óta vagyok szerk.)
Zárás: Soha
E-mail: zombiegirl@citromail.hu
CSS kód: lindadesign

 

 
Extrák
 
Tündebarátok

    http://i50.tinypic.com/20rq7r.jpg http://i47.tinypic.com/4dger.jpg  
    http://i46.tinypic.com/20q0y93.jpg http://i46.tinypic.com/b5sg80.jpg http://i41.tinypic.com/2hxbs5u.jpg
    http://i49.tinypic.com/2nhib29.jpg http://th04.deviantart.net/fs40/150/i/2009/032/1/c/One_Ring_Dock_Icon_by_MoeStrif.jpg

 
Szövetségesek


    http://i47.tinypic.com/29xd6e0.jpg

 

Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon