A GYŰRŰK URA - A KIRÁLY VISSZATÉR
Írta:
Frances Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
Rendezte:
Peter Jackson
Szereplők:
Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, Billy Boyd, Dominic Monaghan, John Rhys-Davies, Orlando Bloom, Andy Serkis, Bernard Hill, John Noble, Miranda Otto, Hugo Weaving, Karl Urban, David Wenham, Cate Blanchett, Liv Tyler, Sean Bean, Marton Csokas, Ian Holm, Sarah McLeod
Fényképezte:
Andrew Lesnie
Zene:
Howard Shore
Producer:
Peter Jackson, Barrie M. Osborne, Frances Walsh
Vágó:
Annie Collins, Jamie Selkirk
(The Lord of the Rings - The Return of the King, 2003)
Műfaj: fantasy
A Szövetség küldetése lassan a végéhez közeledik.
Szauron seregei támadásra készülnek Gondor fővárosa, Minas Tirith ellen. Az emberek népének utolsó végvára, az egykor hatalmas birodalom irányítása ma egy gyengülő helytartó kezében van. Az embereknek most jobban szüksége lenne királyra, mint valaha. De vajon elég bátor lesz-e Aragorn, hogy felfedje származását, és szembenézzen végzetével?
Miközben Gandalf minden erejével azon van, hogy Gondorban sereget toborozzon, Théoden is összeszedi embereit a szomszédos Rohanban, hogy csatlakozzanak a háborúhoz Gondor oldalán. Bátorsága és szenvedélyes kitartása ellenére az emberek népének hadserege maréknyi csupán a birodalmat lerohanni készülő ellenfél hatalmas légiói mellett.
Minden győzelem áldozatokat követel. Nagy veszteségei ellenére a Szövetség tagjai is bátran indulnak életük legnagyobb csatájára, melyben egy nagy közös cél vezérli őket: minél inkább megnehezíteni Szauron dolgát, és esélyt adni Frodónak, hogy teljesítse küldetését.
Frodó, Samu és Gollam egyre mélyebbre hatolnak a gonosz földjének belseje felé, miközben Frodó emberfeletti küzdelmet vív a Gyűrűvel, ami folyamatosan teszteli hűségét és emberségét, ezért egyre inkább társaira kell hagyatkoznia.
A király visszatér, mielőtt elvezetne Tolkien trilógiájának befejezéséhez, meghökkentő kalandokat tartogat még számunkra az emberek népének hősi harcáról és arról, hogy kellő bátorsággal, elkötelezettséggel és céltudatossággal még a legkisebb is fordíthat egyet a világ kerekén.
A Gyűrűk Ura-trilógiából leginkább a harmadik epizód világít rá Tolkien regényének lényegére. "Egyfelől ott ez a mindent elsöprő háború, másfelől itt ez a két apró hobbit, Frodó és Samu - mondja Peter Jackson. - A mindent eldöntő háború kimenetele átvitt és szó szerinti értelemben egyaránt ennek a két apró lénynek a kezében van, ezért az ő sorsuk megmutatása volt a legfontosabb számomra.
Minden storyline, amit követtünk, szereplőink kalandos utazása - ami érdekli őket, amiért harcolnak, amiért barátaikat vesztették el - ehhez a filmhez vezetett - folytatja a rendező. - A figurák az őket ért események hatására nagy változáson mennek keresztül útjuk során, soha többé nem lesznek olyanok, mint a történet elején. A király visszatér a legérzelmesebb a három film közül."
A vonakodó király
A cím - A Király Visszatér - Aragornt takarja, akit Viggo Mortensen alakít. Gondor trónjának örököse vonakodik elődei nyomába lépni, ezért egy Vándor titokzatos álcájában járja Középfölde országait, és alkalomadtán megfontolt támadásokkal gyengíti Szauron hatalmát. Gondor trónja tehát egyelőre üres. A királyság hanyatlik. Amikor Szauron sereget gyűjt, hogy elpusztítsa Középfölde népeit, elérkezik a pillanat, hogy Aragorn előlépjen. "Hogyan kell felvenni egy királyi palástot? Hogyan kell viselni? Hogyan lehet kijelenteni, hogy én vagyok az, akit követnetek kell? Aragorn ilyen kérdéseken gyötrődik, mert tisztában van vele, hogy mit tesz az emberrel a hatalom" - magyarázza a rendező.
Aragornt rettentő problémák gyötrik származásával és elődei döntéseivel kapcsolatban, akik kegyvesztettek lettek a hatalom iránti szenvedélyük miatt, és az is nyomasztja, hogy nem biztos benne, vajon tényleg ő-e a kiválasztott. "Ő a trón örököse, ő az egyetlen személy Minas Tirith-ben, aki képes betölteni ezt a pozíciót, de ő nem biztos benne, hogy érdemes arra, hogy az emberi nem vezetője legyen - magyarázza Jackson. - Aragornnak hinnie kell népe nemességében."
Mortensen szerint Aragorn született vezető, akinek igazi természete sokáig rejtve marad. "Az olyan figurák, mint Aragorn - ahogy Artúr király is vagy Mózes -, akit nem vérszerinti rokonok neveltek fel, rejtőzködnek, amíg nincsenek felkészülve az identitásukkal való szembesülésre és nem állnak készen a származásukból fakadó felelősség vállalására. Aragorn tündék közt nevelkedett Rivendellben, fogadott fia Elrondnak, a tündekirálynak, de végül kénytelen farkasszemet nézni végzetével, hogy megértse Középfölde évezredes tragikus történetét, és hogy reményt és igazságot hozzon e föld minden egyes teremtménye számára."
A trón Aragorn számára a hatalom utáni elkeseredett hajszát jelképezi, ami megkísértette és végül elpusztította elődeit. Fél, hogy ő sem lesz többé az, ami korábban, ha gyakorolni kezdi hatalmát. Útja során azonban olyan motivációra lel, ami egyáltalán nem a hatalomról szól. "Egy város forog kockán, ami az ellenség kezébe hullik - magyarázza Philippa Boyens, az egyik forgatókönyvíró. - Ennek következtében nagyon sok ember halna meg. Aragorn úgy dönt, hogy vállalja, amit vállalnia kell, ha ezzel emberek életét mentheti meg. Elfogadja a trónt. Szándékai tiszták, a hatalom nem magáért a hatalomért kell neki, épp ez az egyik oka annak, hogy a Gyűrű nem kísérti meg."
Szauron még arra is képes, hogy az idő visszafordíthatatlan kerekét a halál szolgálatába állítsa. Aragorn nem kerülheti el a találkozást az elődeit elárulók e világon rekedt szellemeivel a Holtak Ösvényén. Erről az ösvényről talán soha térhet vissza, mégis gondolkodás nélkül elindul rajta, hogy megakadályozza népe elpusztítását, és megmentse szeretteit a lemészárlástól. "Számomra ez a történet arról szól, hogy milyen lehet tudatosan farkasszemet nézni a halállal" - szögezi le Mortensen.
Gandalf (Ian McKellen) tartja lendületben a Szövetséget. Gandalf többé már nem pusztán bölcs és jóságos kívülálló, ő is csatlakozik a harcosokhoz. "Gandalf egyfajta tábornoka ennek a háborúnak - mondja Boyens. - Ő indukálta, ő siettette, hogy megtörténjen, ezért most vállalnia kell a felelősséget. Ez egy fenséges hazárdjáték. Ez is a hatalom egyfajta gyakorlása, amiért szintén nagy árat kell fizetni."
A jó és a rossz összecsap
Az Egy Gyűrű sötét hatalma csak úgy fékezhető meg, ha hordozója, Frodó (Elijah Wood) - az egyetlen, aki képes ellenállni gonosz varázsának - eljut a Végzet Hegyére, oda, ahol annak idején Szauron kovácsolta a Gyűrűt, és sikerül elpusztítania azt. A Gyűrű minden egyes lépéssel egyre nehezebb lesz Frodó nyakában, és minél tovább viseli, annál inkább kifordítja önmagából. "Tulajdonképpen végignézzük, ahogy Frodót teljesen megrontja a Gyűrű, egészen addig a pontig, amikor a hobbit már nem is önmaga" - jegyzi meg Elijah Wood.
Gollam közelsége most már nem csak a Gyűrű gonoszságának elrettentő példája, hanem Frodó lehetséges sorsának tükre is. "Frodó már pontosan érzi, hogy mi a Gyűrű - mondja Boyens. - Érti ennek a dolognak a természetét, és tudja, hogy meg fogja próbálni elpusztítani őt. A Gyűrű fő fegyvere a kétség. Szerencsére Samu hű útitárs, ő az, aki erőlteti, hogy menjenek tovább, bármi is történik. Nincs más választásuk, mint kitartani."
Középfölde legfelvilágosultabb lényei - mint Gandalf vagy Galadriel - tudatában vannak a jó és a rossz mindent átható hatalmának. Ők óvakodnának még csak megérinteni is a Gyűrűt, ami szörnyeteggé varázsolta Gollamot és Frodóra is kifejti negatív hatását. "Gollam az emberiség sötét oldala - jelenti ki ANDY SERKIS, a Gollamot megformáló színész. - De én nem elítélően közelítettem hozzá, nem úgy, mint egy síró-rívó, nyomorult gazfickóhoz. Démonizálni bárkit lehet, de ha nem próbáljuk megérteni őt, akkor nagyon keveset érünk."
Frodó állandó társa küldetése során Samu. "Frodóra és Samura különbözően hatnak az őket ért megpróbáltatások, de kettejüknek együtt kell átlátniuk a dolgokon - mondja Jackson. - Frodó a Gyűrűhordozó. Ő az egyetlen, aki képes elvinni ezt a Gyűrűt a Végzet Hegyére, noha minden egyes lépés, amivel közelebb jut Mordorhoz, egyre nehezebb és nehezebb számára."
Samu soha nem hagyná cserben Frodót, még így sem, hogy a Gyűrű egyre jobban eltávolítja őket egymástól. A régi barát jelenléte folyamatosan emlékezteti Frodót a Megyére, az otthoniakra, és hogy milyen volt az élete, mielőtt a Gyűrű keresztezte volna a sorsát. Barátságukat és Frodó épségét még saját életénél is előbbre tartva, Samu hűsége és határozottsága tartja életben a küldetést. "Tolkiennek van egy gyönyörű mondata Samuról: "Az elhatározása szent volt, egyedül a halál törhette volna meg" - meséli a rendező. - Azt hiszem, sikerült a szereplők többségét erre a kiindulópontra helyeznünk."
Valószínűtlen hősök
Éowynt (Miranda Otto) és Trufát (Dominic Monagham) hátrahagyja maga mögött a sereg - Éowynt, mert nő, Trufát pedig, mert hobbit. "Éowyn nagyon csalódott, amiért nő volta miatt nem engedik harcolni - magyarázza Jackson. - Lélekben ő is harcos. Védeni akarja a népét. Meg akarja védeni nagybátyját, a királyt, akit szenvedélyesen szeret. Ezért nagyon furfangos módját eszeli ki az álcázásnak, hogy csatlakozhasson a sereghez. Aztán persze az elkeseredett küzdelem közepén szembesül a háború borzalmaival."
Éowyn támasza és kísérője Trufa, akit ugyancsak megváltoztat ez a háború. "Egy hobbit számára elképesztő dolog közelről a háború - mondja Monaghan. - Nagyon elszomorító Trufát ilyen szituációban látni, vérrel és könnyekkel borítva. De Trufa szívében is megszólal a hang, hogy neki itt a helye a többiek között a csatatéren. Az ő motivációja is ugyanaz: megmenteni a barátait, megmenteni a világát."
Apák és fiúk
"A harmadik részben a konfliktusok nagy része apák és fiúk közt zajlik" - mondja Boyens.
A Gyűrűk Urában az apák tetteinek következménye mindig visszaszáll a fiaikra. Az utódok gyakran kerülnek ellentétbe az apai figurákkal. Éowynt fogadott apja, Théoden király eltiltja a háborútól, noha a lány végül kulcsfontosságú szerepet fog játszani a harc során. Théodent saját fiának halála kísérti, miközben ő az álnok Kígyónyelv káros hatása alatt állt.
Aragorn szerelme Arwen iránt és a vágy, hogy vele maradjon, szöges ellentétben áll fogadott apja, Elrond akaratával. Ez a konfliktus akkor kerül felszínre, amikor Aragorn meghozza végzetes döntését, hogy elindul a Holtak Ösvényén, hiszen épp Elrond az, akinek újra kell kovácsolnia a Királyok Kardját, és áldásával együtt átadnia azt Aragornnak.
És Gandalf, aki nyilvánvalóan a Szövetség minden tagja számára egyfajta apafigurát jelképez, legértékesebb fiát, Frodót bízza meg a legveszélyesebb feladattal - semmisítse meg a Gyűrűt a Végzet Hegyének gyomrában -, de nem tud a segítségére sietni, amikor a legnagyobb szükség lenne rá.
Talán a legjelentősebb és legszívszaggatóbb a Denethor (John Noble) és fiai, Boromir (Sean Bean) és Faramir (David Wenham) közti kapcsolat. Denethor, aki Gondor helytartója a király távollétében, vigasztalhatatlan kedvenc fia, Boromir elvesztése miatt, és meg van győződve arról, hogy egyetlen megmaradt fia, Faramir megtagadta őt, amikor nem élt a lehetőséggel, hogy elhozza neki az Egy Gyűrűt Gondorba. "Boromir volt Denethor kedvence - magyarázza Noble. - Nagy harcos volt és született vezető, miközben Faramir sokkal zárkózottabb figura, talán éppen Gandalf hatására. Boromir halála elviselhetetlen Denethor számára."
Büntetésből vagy őrületből Denethor olyan feladattal bízta meg Faramirt, amiből aligha térhet vissza élve: Osgiliath ostromlott városához kell csapatokat vezetnie az orkok ellen. Faramir készségesen vállalta a feladatot. "Faramir őszinte, és egyáltalán nem politikus alkat - jegyzi meg Wenham. - Apja nem bízik benne. Abba a gyötrelmes helyzetbe kényszeríti fiát, hogy olyasmit tegyen, ami nem természete. Mivel Faramir szereti apját és bízik benne, tisztelete és megbecsülése jeléül szó szerint a halálba lovagol. Látja, hogy teljesen fölösleges visszatérni Osgiliathba, de szívesen adná az életét is Gondor jövőjéért és Középföldéért."
"Ez egyszerűen értelmetlen, őrült ötlet - teszi hozzá Boyens. - Faramir mégis hősiesen teljesíti, mert szenved apja szeretetének hiányától. Gandalf azonban azt mondja neki: az apád szeret téged, és ezt fel is fogja ismerni, mielőtt bevégeztetik, úgyhogy ne dobd el az életed. Háborúban a könnyelműség gyakran nagyon személyes okokból ered, emberek egy másik ember életével játszanak."
Az emberek szövetsége
Rohan és Gondor kapcsolata emberemlékezet óta soha nem volt felhőtlen. De most, hogy a háború közösen fenyegeti őket, egyesítik erőiket, mert ez az egyetlen esélyük a túlélésre.
Rohan és Gondor végül egyesül közös ellensége ellen, ahogy a Szövetség különböző népekhez tartozó tagjai is hűséget fogadtak egymásnak. A tagokban a nagy próbatételt jelentő kalandok során végül szenvedélyes ragaszkodás alakult ki egymás iránt. Például nagy barátság, mint Gimli (John Rhys-Davies), a törp és Legolas (Orlando Bloom), a tünde között. Noha mielőtt a Gyűrűhordozó kíséretéhez csatlakoztak volna, ellenfelek voltak, de a túlélésért folytatott harc során egyre inkább támaszkodnak egymásra, kialakult köztük egy kötelék, ami fontosabb, mint a faj vagy a másik nép iráni előítéletek. "Nekünk is, ahogy a Szövetség tagjainak, egyenként és kollektívan fel kell ismernünk, hogy a békés egymás mellett éléshez csak az odafigyelésen és a megbocsátáson keresztül vezet út - mondja Mortensen. - Megbocsátani önmagunknak és másoknak, különösen azoknak, akik valaha ártani akartak nekünk. Szolidárisnak kell lennünk egymással, csak ez az erőfeszítés vezet ahhoz a felismeréshez, hogy alapvetően nincs különbség közöttünk."
"Számomra ezek a figurák az élet pozitív aspektusát erősítik - teszi hozzá Andrew Lesine operatőr. - Ez nem szükségszerűen egy konkrét ideológiát, vallást vagy filozófiát reklámoz, de azt mondja, fogadd el, hogy a világban vannak különbözőségek, és arra születtünk, hogy együtt éljünk velük. Ha elég ember tartja fontosnak, hogy pozitív gondolatokkal és szeretettel közelítsen a világhoz, talán az emberi faj természetét is meg lehet változtatni. Ez a történet arra példa, hogy egy csoport hogyan győzedelmeskedik ezt a célt követve."
Háborús időkben minden győzelemért nagyon nagy árat kell fizetni. De amíg él a remény, addig van esély, hogy a jó fog uralkodni. Bár Aragorn még saját önbizalmával birkózik, Arwen (Liv Tyler) rendíthetetlenül kitart a világ jövőjébe vetett hite mellett, feláldozva saját halhatatlanságát, hogy Aragornt küldetésében segítse és elkísérje. "Tolkien szenvedélyes volt az emberben lakozó jóságot illetően - jegyzi meg Boyens. - Ez az idea legerősebben talán Arwenben testesül meg, aki soha nem szűnik meg reménykedni, hogy az emberi fajnak van jövője."
A történet, ami ma is érvényes
A kérdésfelvetés mikéntje teszi, hogy habár fél évszázada született, egy másik történelmi korszakban, A Gyűrűk Ura aktuális maradt máig. Sok olvasó, különösen a háború sötét éveiben, azt gondolta, hogy Tolkien a háborút és a militarista magatartást kritizálja monumentális regényében. "Nem hinném, hogy én lennék az 1939-es generáció egyetlen tagja, aki úgy érzi, hogy van itt egyfajta párhuzam a valódi világ politikai és katonai történései meg a regény között - állítja McKellen. - Tolkien részt vett az I. világháborúban és a II. alatt írta A Gyűrűk Urát, miközben a fia Észak-Franciaországban harcolt. Nem hiszem, hogy napjainkban vannak Szauronok, de akkor volt egy, Európa közepén. Egy pók, aki be akarta hálózni az egész világot, de a világ összefogott ellene, hogy ebben megakadályozza."
A Szarumánt alakító Christopher Lee szerint egy zsenialitással, intellektussal és hatalommal rendelkező ember mellé, aki a sötét utat járja, mint Szarumán, mindig kell egy ellenpont, akivel összecsaphat. "Tolkien Gandalfot jelöli ki Szarumán ellenfeleként. Ezzel adott az egyetemes konfliktus jó és rossz között. Ennek mindenhol, minden közönség számára van jelentése, mert mindannyian ismerünk ilyen embereket és konfliktusokat a saját világunkból."
"Szerintem A Gyűrűk Ura mindig érvényes történet lesz a hitelessége és a témája miatt - teszi hozzá Mark Ordesky executive producer. - Nem számít, melyik korszak melyik generációja találkozik vele. Ez a történet mindig fog tudni valami alapvetően fontosat mondani a közönségnek."
"Egy mítoszt, éppúgy, mint egy vallást mindig táplálni, mindig használni kell, különben feledésbe merül - jegyzi meg Viggo Mortensen. - Tolkien nem csinált mást, mint hogy az emberiség archetipikus történeteinek az elemeiből egy új történetet épített, felhasználta a sagák és a kelta legendák elemeit, hogy a saját generációja számára is elérhetővé tegye őket. Most Peter Jackson teszi ugyanezt a mi generációnk számára."
"Ez a történet a bátorságról, a barátságról és a világban valahol meglevő bölcsességről szól, továbbá arról, hogy ezek az értékek miként képesek felülkerekedni az ostobaságon és a gonoszságon - mondja Ian McKellen. - Szerintem ez a történet nem csupán a témája miatt alapvető, hanem briliáns hangneme miatt is, és Peter Jackson is egy hasonlóan briliáns történetmondó. Ezért van az, hogy a filmek is annyira népszerűek, mint a regény."
MINDENKI FRODÓÉRT - A KIRÁLY VISSZATÉR TÖRTÉNETE
A két torony utolsó pillanataiban véget ér a Helm-szurdoki csata, de a Középföldéért vívott háború még épp csak elkezdődött. "A Helm-szurdokbeli csak egy kis csetepaté volt ahhoz képest, ami most következik - állítja Peter Jackson. - Ez az a csata, ami eldönti a jövőt. Szauron győzedelmeskedik vagy az emberi faj? Itt fog eldőlni."
A Szövetség továbbra is többfelé van szakadva: Aragorn, Legolas és Gimli beáll Théoden mellé Rohanban, miközben Trufa és Pippin az entek biztonságos magasából nézik végig Orthanc, Szarumán fellegvárának pusztulását. Frodót és Samut pedig Gollam társaságában egyre beljebb ragadják a sötét erők a Végzet Hegye felé vezető úton.
A remény Gondorba érkezik
A király visszatér elején Pippin Orthancban nem tud ellenállni a kísértésnek, és belenéz a Palantírba, amin keresztül Szauron szeme azonnal észreveszi, és ez alapján a Sötét Úr azt hiszi, hogy ő a Gyűrűhordozó. "Miután Pippin belenézett a Palintírba, Gandalf rájön, hogy mekkora bajban van, és a számára egyetlen biztonságos helyre, Minas Tirith-be viteti - meséli Billy Boyd, a Pippint alakító színész. - Úgyhogy Pippin hamarosan egy újabb országban találja magát, újabb kalandok előtt."
A Fehér Város, a királyok ősi székhelye hét szinten épült a hegyoldalba vágva, mindegyik szintet fal övezi, ezeken keresztül vezet föl az út a Királyok Udvarába, 350 méterrel a földfelszín fölé. Gandalf és Pippin Keselyüstökön a hetedik szintre kaptat. A Királyok Udvarában szomorúan látják, hogy Gondor Fehér Fája, szabályainak szimbóluma és zászlójának emblémája elszáradt. Aragorn elődeinek kegyvesztettsége óta Minas Tirith hanyatlásnak indult, és jelenleg Denethor (John Noble) felügyelete alatt áll. "Gondor vezetése helytartók kezében van, akiknek a trónra kell felügyelniük - magyarázza Jackson. - Denethor, Boromir és Faramir apja a jelenlegi helytartó. Az ő helyzete most nagyon nehéz, hiszen a határukon fekvő Mordorban hatalmas sereg gyűlik Gondor elpusztítására."
Denethor elvesztette hitét abban, hogy az emberi faj győzedelmeskedhet a gonosz felett. "Denethor igazi nagy tragikus karakter, Lear királyhoz hasonlatos - állítja Noble. - Tudja, hogy ő csak helyettes a király visszatéréséig. Nemességét és józan gondolkozását megzavarja félelme és sóvárgása az Egy Gyűrű után, Aragorn küszöbön álló visszatérése, Boromir halála és végül Faramir sebesülése. Depressziója és paranoiája végül szörnyű következményekhez vezet."
Rohan és Völgyzugoly veszteségei
Edorasban, Rohan fővárosában Aragorn barátaival, Gimlivel és Legolasszal együtt Théoden király szolgálatába áll.
Arwen meghozta élete eddigi legnagyobb döntését, hogy halandóként él Aragornnal ahelyett, hogy a halhatatlanságot választaná a családjával. "Arwen reményt és hitet fektet Aragornnal közös jövőjébe - meséli Liv Tyler. - Inkább a halált választja, mint az örök életet a férfi nélkül, akit szeret. És bár a sötétség egyre jobban körülveszi, kitart hite mellett."
"Arwennek egyre csökken a lehetősége, hogy túlélje ezt a világot - mondja a rendező. - Egyre gyengébb és gyengébb. Vajon Aragorn és Frodó le tudja-e győzni Szauront, mielőtt megadja magát ennek a sötétségnek és gyengeségnek, ami eluralkodik rajta?"
Apja, Elrond szerint döntése egyet jelent a halálos ítélettel. "El kell fogadnia a következményeket, amik lánya végzetes döntéséből fakadhatnak - jegyzi meg Hugo Weaving. - Aragorn ember, Arwen pedig tünde. Ha Aragornnal marad, Arwen végül mégis kénytelen lesz nélküle élni, mivel Aragorn egyszer meghal."
Elrond nem tud semleges maradni. Újrakovácsolja az Anúrilt, ami őse, Isildur ősi kardjának darabjaiból készült, abból a kardból, ami egykor levágta az Egy Gyűrűt a Sötét Úr kezéről. "Narsil maradványai évezredek óta Rivendellben pihentek. Aragornnak szüksége van erre a kardra, ha össze akar csapni Szauronnal. Elrond katalizátorként működik, amikor elkészíti a kardot, és átadja neki" - mondja Weaving.
Aragorn, Legolas és Gimli a Holtak Ösvényén
Aragorn elhatározza magát, és hiszi, hogy végig kell mennie a Holtak Ösvényén, a Fehér-hegységben Dunharrow fölött, azon az úton, amin élve még nem jutott át ember. "A két világ között ragadtak azoknak az árulóknak a szellemei, akik egykor Isildurnak esküdtek hűséget, de hagyták, hogy Szauron gonoszsága elcsábítsa őket - magyarázza Mortensen. - Abban a pillanatban, amikor nagy szükség volt Gondorra, nem csak Isildurt árulták el, hanem az emberek és tündék közti ősi szövetséget is, a jó erőit, mindenkit, aki Szauron ellen harcolt. A háború után arra ítéltettek, hogy szellemekként éljenek tovább ezen a helyen, amíg csak Isildur valamelyik leszármazottja nem szólítja őket, hogy vezekeljenek bűnükért."
Mint a trón jogszerű örököse, Aragorn az egyetlen, aki ki tudja szabadítani a szellemeket élőhalott állapotuktól: csak akkor nyerhetik vissza a becsületüket, ha harcolnak mellette Minas Tirithnél. De Aragornnak elsőként saját önbizalomhiányának átkával kell megküzdenie, mielőtt belép ebbe a vészjósló birodalomba. "Ha nem tudod, mi a célod pontosan és a szándékaid nem tiszták, kudarcot vallasz, még akkor is, ha királyok vére folyik az ereidben - mondja Mortensen. - Aragornnak döntenie kell, és döntését nem mindenki fogadja el. Sokan úgy érzik, hogy elárulja őket. Még soha senki nem jutott ki ezek közül a hegyek közül élve. Ráadásul ő az egyik legjobb harcosuk, és most nagyon nagy szükség van jó harcosokra."
Éowynnak, Théoden nevelt lányának jó oka van arra, hogy Aragornt maradásra bírja. "Nem hiszi, hogy valóban elmegy, mert az maga volna az öngyilkosság - mondja az Éowynt játszó Miranda Otto. - Miért nem marad és harcol együtt a többiekkel? Éowyn nagyon erősen hiszi, hogy Aragorn az, aki népét győzelemre tudja vezetni. És azt hiszem, abban is reménykedik egy kicsit, hogy kialakul köztük valami, hiszen szerelmes bele."
Gimli és Legolas kitartanak Aragorn mellett, tiszteletben tartják döntését, és elkísérik. Jöhet bármi, ők nem tágítanak mellőle. "Gimli mindig kedvelte Aragornt - teszi hozzá John Rhys-Davies. - Amikor kiderül, hogy ő Gondor jogos trónörököse, ehhez még tisztelet is járul, mert Aragorn nagyon jó vezér, aki egyesíteni tudja az embereket egy olyan pillanatban, amikor nagy szükség van vezérre."
A három harcos - egy ember, egy tünde és egy törp - olyanokká válnak, mint a fivérek. "A kezdeti gyanakvás után végül a legnagyobb bajtársiasság alakul ki köztük, amit csak el lehet képzelni - folytatja Rhys-Davies. - Azt hiszem, nyilvánvaló, hogy boldogan feláldoznák magukat a másikért. Keresztülmennek a poklon, és nem buknak el."
Éowyn és Trufa Dúnhargban
Théoden király csapatával Minas Tirith felé tart. Habár a rohaniaknak minden katonára szükségük van, ragaszkodnak ahhoz, hogy Éowyn és Trufa kimaradjon ebből. Éowyn képzett harcos, mégis távol kell tartania magát a háborútól, pusztán azért, mert nő.
"Éowyn nem akar ülni és várni - szögezi le Miranda Otto. - Ugyanazt érzi, amit Trufa, akit Théoden megajándékozott ugyan a rohani lovasság egyenruhájával, de esze ágában sincs magával vinni a csatába. Ahogy Éowyntól, tőle is megtagadják, hogy harcoljon azokért, akiket szeret. Aggódik a barátai miatt, és ha már ilyen messze eljött a Szövetséggel, miért kéne most hátul maradnia?" Embernek öltöztetve Éowyn magával viszi Trufát. "Igyekeztünk megmutatni, milyen lehet a háború egy hobbit szemével - mondja Dominic Monaghan. - Trufa álruhában a sereggel tart, így végül neki is ki kell állnia a csatamezőre."
Mindenki felkészült a harcra, ami messze meg fogja haladni a Helm-szurdoki csatát nagyságában és kegyetlenségében: kezdetét veszi a Pelennor-mezei csata Minas Tirith, Gondor egykor virágzó fővárosának falai mellett. "Peternek nagyon határozott elképzelései voltak arról, hogyan akarja megmutatni ezt az összecsapást. Egy hobbit szemszöge egyben a vállalkozás teljes reménytelenséget is jelenti ebben az esetben" - magyarázza Boyens. "Bizonyos értelemben mi is hobbitok vagyunk. Ők képviselik az ártatlan embert, aki még soha nem látott háborút, aki hirtelen ott találja magát ennek a szörnyűségnek a közepén" - mondja Jackson.
Bátorság és becsület a Pelennor-mezőn
Gandalf vezényli Minas Tirith védelmét. Kiadja a parancsot, hogy a védők a portyázó orkokat lőjék a katapultokkal. A gondori íjászok nyílzáporral árasztják el az ellenséget Minas Tirith mind a hét szintjéről. De semmi, még Gondor Nagy Kapuja sem képes megállítani a hatalmas faltörő kost, a Grondot. Az orkok bejutnak a város első körébe. "Csak idő kérdése, hogy a város meddig tud kitartani - mondja Jackson. - Az ellenfél óriás faltörő kosai szintről szintre haladnak a város szíve felé."
A Nazgűlok Ura, a Fekete Lovas is egyre beljebb tör, hogy szembesüljön Gandalffal. Amikor végre szemtől szemben állnak egymással, a távolból kürtszó harsan, és Rohan érkezését jelzi.
A Pelennor-mezei csata az, amiért a Szövetség kezdetben kiállt Rohan mellett, hogy biztosítsa a két megosztott birodalom egyesülését ebben a nehéz pillanatban. "Gandalf látja, hogy szinte semmi esélyük - jegyzi meg Jackson. - Nincs elég embere, nincs fegyvere, hogy megvédje a várost. Ekkor érkeznek meg a rohaniak, és új erőt öntenek a csüggedt védőkbe." Noha az orkok súlyosan megtizedelték őket, Théoden és serege helytáll.
"Minas Tirith döntő csata, amit meg kell nyerni - szögezi le McKellen. - Döntő fontosságú, mert itt érhet véget Középfölde története."
Ahogy az ellenfél még a rohaniakon is kezd felülemelkedni, Éowyn és Trufa számára eljön a pillanat, hogy bosszút álljanak és harcba szálljanak barátaikért.
De az orkok és emberek összecsapásának Gandalf stratégiája szerint az a legfontosabb eleme, hogy közben biztosítják Frodó útját a Végzet Hegye felé. "Itt minden pusztán egyetlen céllal történik: Frodó küldetésének sikerülnie kell" - mondja Mark Ordesky.
Egy őrült terv: Frodó, Samu és Gollam Mordorban
Frodónak meg kell küzdenie a Gyűrű irtózatos súlyával és erejével, közben egy óriáspók, Shelob támadásával is. Frodó és Samu már annyi akadályt küzdöttek le útjuk során, a küldetés mégis nagyon messze van még céljától, a Gyűrű elpusztításának monumentális feladata még hátravan, és Frodó kezd gyengülni. "A Gyűrű ereje teljesen elhatalmasodik Frodó felett - mondja Wood. - Függése egyre erősödik. Már nem tud józanul gondolkodni. Összezavarja a Gyűrű hatalma. Már nem emlékszik a Megyére. Szó szerint kezdi elveszteni a személyiségét."
Mivel Frodó alig tud járni és nem lát, teljesen Samura kell hagyatkoznia. "Eljön az a pont, amikor Frodó fizikailag képtelen továbbmenni, és Samunak kell cipelnie - meséli Wood. - Samu sok szempontból igazi hős, hiszen most már ő az, akin áll vagy bukik a küldetés kimenetele, mert Frodó már nem tudja megkülönböztetni azt, hogy mi a jó és mi a rossz, szinte kényszeríteni kell, hogy azt tegye, amit kell."
"Samu ereje és józan esze tartja Frodóban a lelket - teszi hozzá Boyens. - Kezdi maga alá gyűrni a gonosz, és mivel ezzel a dologgal harcol nap mint nap, már csak Samu köti össze a valósággal.
Hobbit-társaihoz hasonlóan Samu is tartogatott rejtett erőket a történet befejező részére. "Mindig Samu az, akiről a viccek szólnak, ő a kis dagi, akit nem sok ésszel áldott meg az ég. Ez a kép sokkal árnyaltabbá válik a befejező részben" - mondja Ordesky.
"Eleinte csak hű barát, egy joviális kis fickó - teszi hozzá Osborne producer. - A végére ő lesz a szikla. Mivel Frodó csak rá támaszkodhat, rajta fog múlni missziójuk sorsa, és ezzel együtt egész Középfölde jövője."
Végjáték: Frodó megmérettetése és a király visszatérése
Elődei fegyverzetét viselve, Gondor Fehér Fájának jelképével a mellkasán és a Királyok Kardjával a derekán Aragorn nyugat fele vezeti megmaradt csapatát a Holtak Ösvényén. Egyedül csak a remény maradt. "Szereplőink egytől egyig felismerik, hogy úgy tudnak leginkább segíteni Frodónak, ha már fizikailag nem lehetnek vele, hogy a Tűz-hegyig vezető úton elterelő hadműveletekről gondoskodnak a hobbit érdekében - mondja Jackson. - Szauron és csatlósai keresik őket. Szauron pontosan tudja, hogy valami készülődik. Mindenkinek meg kell próbálnia elég messze elterelni Szauron figyelmét saját földjéről, hogy Frodó és Samu sértetlenül érjék el céljukat."
Többezer méter magasan magasodik fölöttük a Végzet Hegyének vulkanikus csúcsa és a lávával teli üreg, amiben Szauron az Egy Gyűrűt kovácsolta. Ez az egyetlen hely a világon, ahol meg lehet semmisíteni a Gyűrűt. Amíg Frodó és Samu nehézkesen törnek fölfele a hegyen, egy harmadik kreatúra kelletlenül kullog a nyomukban elkeseredve szólongatva az ő "drágaságát" - Gollam az, aki még nem adta fel a Gyűrű visszaszerzésének dédelgetett tervét.
Frodónak roppant akaraterőre lesz szüksége, hogy végigvigye ezt a feladatot. "De milyen áron fog győzni a jó? - teszi fel a kérdést a rendező. - Kinek kell szenvednie, mi minden fog elveszni, mennyi fájdalom árán érik el céljukat a szereplők?"
A TRILÓGIA BEFEJEZŐ RÉSZÉNEK KÉSZÍTÉSE
A forgatókönyv első változatának elkészítésétől az első két rész bemutatásán és a befejező rész utómunkáin keresztül Peter Jackson társíró-rendező-producer minden energiáját és tehetségét A Gyűrűk Ura készítésébe fektette. "Olyan volt, mint egy hatalmas puzzle, aminek a darabjait valahogy össze kellett illesztenünk, hogy az eredmény méltó legyen A Gyűrűk Ura címhez, és mozifilmként is működjön" - mondja Jackson.
Richard Taylor jelmeztervező és a WEGA vezetője az alkotók feladatának nehézségét a történet szereplőihez hasonlítja. "Ebből a rengeteg emberből, aki segített Peternek életre kelteni Középföldét, mindenki ugyanúgy végigjárta az utat: ártatlanul hagyták el a Megyét, picit elbizonytalanodva várva, hogy mi lesz a határon kívül, de végig hittel egymásban, a legmagasabb csúcsokon és a legmélyebb völgyeken keresztül."
A regény adaptálása
A király visszatér Jackson kedvence a három könyv közül, és szerinte ez a leginkább filmszerű.
Tolkien műve több mint fél évszázada ejti rabul olvasóit. Az első film bemutatása óta megint visszaugrott a bestsellerlisták élére, és fiatal olvasók újabb generációit hódította meg magának. Zsákos Frodó és a Szövetség azt az üzenetet hordozza, hogy még a legkisebbek is fordíthatnak a világ kerekén, és hogy a barátság és a bátorság még a legsötétebb erők fölött is győzedelmeskedhet.
Öt évvel ezelőtt Jackson és írótársai először ragadtak tollat és papírt, hogy Tolkien lehengerlő fantáziavilágát filmes struktúrába szerkesszék.
A Gyűrűk Ura mögötti egyik legfontosabb kreatív elme Alan Lee volt, aki a díjnyertes Harper Collins-féle kiadáshoz készítette világhírű illusztrációit. Lee talán mindenki másnál jobban értette, milyen kihívásnak kell megfelelnie Jacksonnak és csapatának. "Ha valaki nem ismeri a könyvet, ez a fajta történetmesélés és nyelvezet egy kicsit furcsának tűnhet - jegyzi meg az illusztrátor. - De ők fejest ugrottak ebbe a világba. Szerintem amit írtak, az nagyon bátor: mertek költészetet vinni egy filmeposzba."
Középfölde életre kel
Alan Lee az Oscar-díjra jelölt látványtervezővel, Grant Majorrel dolgozott együtt Középfölde megtervezésén, amit eredetileg is inkább történelmi jellegűnek terveztek, mint mitológiainak. A csapathoz John Howe is csatlakozott, akit az egyik legsikeresebb Tolkien-illusztrátorként tartanak számon a világon. Ők hárman feleltek a vizuális harmóniáért, ami a három filmet összetartotta.
Hogy A Gyűrűk Uráról megálmodott monumentális vízióját megvalósíthassa, Jackson ismét az új-zélandi központú WETA Workshop vezetőihez, Richard Taylorhoz és Tania Rodgerhez fordult. A kétszeres Oscar-díjas Taylor több mint 120 technikusból álló csapata hat nagy csoportra oszlott attól függően, milyen szakértelmet kívánnak a megvalósítandó feladatok: a lények, a speciális effektek, a sminkek és maszkok, a páncélok és fegyverek, a makettek és nem utolsósorban a modellezés feladatköreihez kellett megtalálni a legmegfelelőbb szakembereket. A komputergrafikával készített figurákkal és jelenetekkel a cég speciális részlege, a WETA Digital foglalkozott.
Mielőtt egyetlen 35 mm-es kockát is elforgattak volna, a WETA elkészítette Középfölde tájainak miniatűr verzióját, amiben a rendező egy miniatűr kamerával tudott manőverezni annak érdekében, hogy pontosan tudja, mit akar majd felvenni élőben a teljes méretű díszletben. Mire a díszlet elkészült és minden szereplő és statiszta a helyén volt, Jackson úgy kezdhetett neki a jelenet felvételének, hogy nagyon otthonosan mozgott a terepen.
Amikor Jackson előállt azzal az ötlettel, hogy egybe forgassák le a három filmet, mindenki elképedt. Ilyesmi még soha nem fordult elő a filmtörténetben. Egy ilyen monumentális produkció összehangolása valódi logisztikai hadművelet. Művészi részlegek serege - digitális szakértők, fegyverszakértők, szobrászok, nyelvészek, jelmezkivitelezők, maszkmesterek, kovácsok és modellkészítők - plusz a szereplőgárda és több mint 26 ezer statiszta - ekkora embertömeget kellett koordinálni.
"Peter a legelejétől kezdve azt mondta, hogy úgy kell éreznünk, mintha létezne ez a hely - jegyzi meg Tick Porras co-producer. - Ez elég jelentős mondat egy olyan filmnél, amihez mindent le kell gyártani. 20 ezer tárgyat gyártattunk le a szemüvegektől a ruhákig. Mindent. Csodálatos art direktori csapatunk volt, ez sokat segített a túlélésben, de mindig mindenben Peter állt a kormánykeréknél."
Másfél év alatt a rendező és 2400 fős stábja Új-Zéland szinte összes táján forgatott.
A befejező részben ismét számos, eddig nem látott tájjal és helyszínnel ismerkedhetünk meg, ilyenek Minas Tirith, Shelob barlangja, Mordor, a Végzet Hegye, a Holtak Ösvénye, a Pelennor-mező.
A trilógia jelmezeit az Oscar-díjra jelölt Ngila Dickson tervezte, aki igyekezett nem fantasy-ruhákat adni a szereplőkre, hanem olyanokat, amik "évezredekkel ezelőtt" létezhettek. Színészenként kb. 30-40 jelmezt készítettek el.
A film párját ritkító kaszkadőrmunkát is igényelt George Marshall Ruge és csapata irányítása alatt. A kaszkadőrök egyrészt a történelmi és az újonnan feltalált harci technikákkal tűzdelt csatajelenetek megtervezésében segédkeztek, másrészt nekik kellett betanítaniuk a színészeket és a statisztákat. A kaszkadőrmunka azért is különleges a filmben, mert egyetlen jeleneten belül is számtalan stílust kellett keverni, nem is beszélve a különböző népek különböző méreteiről. A bajvívás kidolgozásában nagy segítséget jelentett a tapasztalt vívómester, Bob Anderson közreműködése, aki nemcsak a modern vívás, hanem a középkori fegyverek szakértője is.
forrás: www.gyurukuraxtra.gportal.hu
A Király Visszatér
Minas Tirith ostroma
Gandalf és Pippin Minas Tirith érkeznek, a Királyok városába, hogy beszéljenek a helytartóval, Denethorral, és figyelmeztessék a Gondort fenyegető veszélyre. Pippin felesküszik Denethor szolgálatára. Denethor azonban nem hallgat Gandalf tanácsára; jobban lefoglalja a fia, Boromir iránt érzett gyász, és egyáltalán nem bízik Gandalfban – részben azért, mert nem szívleli a varázslókat, részben pedig azért, mert maga is rendelkezik egy palantírral, s ennek útján értesül Mordor legyőzhetetlennek látszó hatalmáról, és Aragornról, a királyi sarjról, akit szerinte Gandalf az ő helyére akar ültetni, miközben őt tartja pajzsul Mordor ellen. Másnap hazatér Faramir, és jelenti apjának, hogy a mordori seregek megtámadták és elfoglalták Osgiliathot. Emelett elmeséli, hogy találkozott Frodóékkal, és hogy a Gyűrűt nem vette el tőle. Denethor ezek miatt mérges a fiára, és visszaküldi, hogy foglalja vissza a várost, mivel Boromir is így tett volna. Az újabb csatában Faramir súlyos sérüléseket szenved. A mordori sereg előrevonul, és a haradi olifánthajcsárokkal együtt megostromolják Minas Tirithet.
Denethor, mikor visszahozzák neki Faramir testét, végképp elveszti az eszét. Máglyát épít, hogy azon elevenen elégesse magát és fiát. Pippin látja, hogy Faramir még nem halt meg, és Gandalf segítségével megpróbálják megfékezni Denethort. Faramirt sikerül megmenteniük, de a helytartó öngyilkosságát nem tudják megakadályozni.
Ezalatt Rohanban Théoden király seregszemlét tart. Találkoznak egy kószákból és tündékből álló csapattal. A tündék egy zászlót hoznak magukkal: Gondor királyának jelvénye, amelyet Arwen küldött Aragornnak. A kószák Elrond üzenetét hozzák: más utat kell választania Gondorba, mint a rohani királynak, a Holtak ösvényén kell keresztülmennie.
Trufa is harcolni akar a csatában, de a király nem engedi. Egy Dernhelm nevű fiatal rohani katona veszi magához a hobbitot. A rohani seregek a magát „fanyűvőnek” nevező erdei vademberfajta vezetője (Ghân-huri-Ghân főnök) segítségével az orkok elől elrejtőzve átlovagolnak a Drúadán nevű erdőn, és megérkeznek Pelennor mezejére, amely Minas Tirith lábánál terül el. A rohani se regeknek sikerül szétszórniuk Mordor erőit, de a Nazgûlok Ura megtámadja és súlyosan megsebesíti Théoden királyt. Dernhelm és Trufa sietnek a király védelmére. A Fekete Kapitányt egy jóslat szerint emberi kéz nem ölheti meg. „Bolond, eleven férfi engem vissza nem tart” – hivatkozik a jóslatra a gonosz lidérc, de Dernhelm leleplezi magát: kiderül, hogy nem férfi, hanem nő, mégpedig Éowyn, álruhában. A Nazgûl egy pillanatra elbizonytalanodik, ez elég Trufának ahhoz, hogy térden döfje, majd elvágja a nyakát. Trufa kardja megsemmisül.
Eközben Aragorn, Gimli és Legolas Elrond fiainak és az északi kószáknak a társaságában a Holtak Ösvényén járnak, ahol azoknak az embereknek a szelleme kísért, akik annak idején elárulták Elendil királyt és Isildurt, amikor Szauron ellen harcoltak. Aragorn, mint Isildur örököse, a Holtakat a szolgálatába tudja állítani, hogy azok esküjüket beteljesítsék. A Holtak segítségével Aragornék legyőzik az umbari kalózokat, és felhajóznak az Anduinon, hogy kivegyék a részüket a pelennori csatából. Így végül sikerül Minas Tirithnél győzelmet aratni. A támadók megmaradt hírmondói messze földre elviszik Gondor dühének és rettenetességének legendáját.
Az utolsó haditanács
Miután Théoden királyt és a csata többi halottját eltemették, Éowynt és Trufát pedig az Ispotályba vitték, Aragorn összehívja az utolsó haditanácsot. Kiderül, hogy Aragorn megmutatta magát Szauronnak a palantíron keresztül. Gandalf javaslatára úgy határoznak, hogy látszattámadást indítanak a Fekete Kapu ellen, hogy ezzel elvonják Szauron figyelmét Mordorról és a Gyűrűről.
A Fekete Kapu előtt egy, az emberi fajba tartozó követ (magát Szauron Szájának nevezi) tárgyalást kezdeményez a gondori és rohani vezetőkkel. Felmutatja a mithril páncélinget, amelyet Frodótól szedtek el. Azt mondja, a hobbitot Barad-dûr kínzókamrájába vetették, de elengedik, ha cserébe feladják Gondort. Gandalf azonban logikusan gondolkodik: ha tényleg elfogták volna Frodót, akkor most a Gyűrű is Szauronnál lenne, és nem alkudozna, ráadásul a követ csak egy kémről beszél. A varázsló nem fogadja el a feltételeket. A követet és gazdáját súlyosan sértegeti, az meg visszalovagol. Kinyílik a Fekete Kapu, és kizúdul rajta az orkokból és trollokból álló fekete hadsereg. A csatában részt vesznek a szárnyas szörnyetegeken lovagló Nazgûlok és – a szabad népek oldalán – a Köd-hegységben fészkelő sasok is.
A Végzet Hegye
Samu behatol Cirith Ungol ork erődjébe, és kiszabadítja Frodót. Nagy szerencséjére az orkok összevesznek Frodó egész országnyi vagyont érő mithril láncingén, és egymást kezdik gyilkolni érte. A túlélő orkok a láncinget Barad-dûrba viszik, ahol átadják Szauron Szájának.
Frodó és Samu ork ruhába öltöznek, és átvágnak Mordor hamuval borított pusztaságán, egyenesen a Végzet Hegyéig, azaz az Orodruinig. Frodó a Gyűrűt nagyon nehéznek érzi, így egy szakaszon Samu kénytelen cipelni őt. Útközben Gollam rájuk támad, és bár Samu legyőzi, de megszánja, és nem öli meg, csak elzavarja. Frodó végre eljut a helyre, ahol a Gyűrűt kovácsolták, de ekkor a Gyűrű hatalma legyőzi őt, így nem pusztítja el, hanem felhúzza az ujjára. Ekkor Gollam újra felbukkan, és ráveti magát Frodóra. Hosszas dulakodás után Gollam leharapja Frodó ujjáról a Gyűrűt. Gollam örömében se hall, se lát, örömtáncot járva a szakadék szélén egy billegő kőre lép, s belezuhan a Végzet-katlanba, és ott a Gyűrűvel együtt elpusztul. Frodó hirtelen megkönnyebbül, hogy megszabadult terhétől. A vulkán azonban kitör, Frodó és Samu egy sziklára menekülnek. Már-már azt hiszik, hogy itt fognak meghalni, mikor megérkezik Gandalf Szélura Gwaihir hátán, és megmenti a hobbitokat.
A koronázás
Frodót és Samut Minas Tirithben hősként ünneplik. Aragorn sikeresen gyógyítja a háború fekete kórban szenvedő betegeit, s egy régi jóslat („a Király keze gyógyító kéz, s erről ismerszik meg az igazi király”) alapján elterjed a hír, hogy Gondor Ura visszatért a városba. Aragornt, mint Gondor visszatérő királyát, Gandalf megkoronázza. Elrond és Arwen is eljönnek az ünnepségre, és Aragorn feleségül veszi a tünde úrnőt. Faramir és Éowyn, akik az Ispotályban ismerték meg egymást, szintén összeházasodnak. A koronázás után Gandalf, Legolas, Gimli és a négy hobbit hazaindulnak. A Fangorn-erdőnél a törp és a tünde elbúcsúznak a többiektől. Szilszakálltól megtudják, hogy Szarumánt és Grímát végül az entek kiengedték Vasudvardból. Ezután Gandalf is elbúcsúzik a hobbitoktól, és elmegy az Öreg-erdőbe, Bombadil Tomához, Frodóék pedig hazatérnek a Megyébe.
A Megye megtisztítása
Amikor a hobbitok hazaérkeznek, kaotikus állapotok fogadják őket: a Megye pázsitja felégetve, a fák kidöntve, és Hobbitfalván marcona emberek és hobbitok járőröznek, az egykor virágzó paraszti közösségben tombol a félelem keltette, hobbit ésszel mérve irracionális diktatúra, a nyílt hatalmaskodás, a cenzúra és a börtönök világa, a környezetpusztítás, amely nem a lakosság szükségleteit, hanem az uralkodók jólétét szolgálja. Frodóék hamar megtudják, hogy egy „Kapzsi” néven tevékenykedő személy a pusztítás fő felelőse és fenntartója. Kiderül, hogy Kapzsi nem más, mint a varázshatalmát vesztett Szarumán, aki így próbál kicsinyes módon a hobbitokon, illetve a világon bosszút állni (a Kapzsi, valójában kapshû név eltorzult ork szó, jelentése öregember). Gríma is Szarumánnal van. Frodó sereget toboroz a hobbitokból, és miután egy inkább csetepaténak, mint komoly csatának nevezhető összecsapás során megfutamítja az ellenség főbb erőit; követeli, hogy a gonosz mágus és csatlósai hagyják el a Megyét. Szarumán megpróbálja leszúrni Frodót, de a mithril láncing megvédi a hobbitot. Szarumán tehetetlen dühében elvonulni készül. Frodó látja, hogy Kígyónyelvű csak habozva követi, ezért felajánlja neki, hogy hagyja ott Szarumánt, és szabadon mehet, amerre lát. Szarumán azonban, hogy elszakadását megakadályozza (hogy legalább egyvalaki legyen, akit a hatalmában tarthat), leleplezi szolgáját mint az egykori hobbit polgármester, Lothó gyilkosát. Kígyónyelvű azzal védekezik, hogy Szarumán parancsolta a megölését. Szarumán pedig (hogy felette lévő hatalmát bizonyítsa) gúnyolni kezdi Kígyónyelvű tehetetlen szolgalelkűségét, és megüti. Gríma tőrt ránt, és Kígyónyelvű elvágja Szarumán torkát. A hobbitok lenyilazzák az eszét vesztett Kígyónyelvűt. Ezután Frodó és Samu nekilátnak helyrehozni a Megyében uralkodó állapotokat: kiengedik a hobbitokat, akiket Szarumán bebörtönzött, Samu új fákat ültet. Ezzel ért végleg véget a Gyűrűháború.
Szürkerév
Két év telt el a Háború vége óta. Samut Hobbitfalva polgármesterévé választották, feleségül vette Csűrös Rozit, és már megszületett az első gyermekük, Elanor is. Frodó könyvet írt a kalandjairól, Bilbó könyvének folytatásaként. Azonban a Morgul-tőr ejtette seb soha nem gyógyult be, és Frodónak rendszeresen fájdalmai vannak. Így aztán a könyv befejezését Samura bízza, és elmegy Szürkerévbe, ahonnan a tündék hajói indulnak Középföldéről Valinorba. Vele tart Bilbó, Gandalf, Galadriel és Elrond is, akik mind-mind úgy döntenek, itt hagyják ezt a világot. Frodó elbúcsúzik Pippintől, Trufától és Samutól, és elhajózik. Ezzel véget ér a Három Gyűrű hatalma Középföldén.